Wywiad: Niepłodność u mężczyzn
To nieprawda, że kwestia niepłodności dotyka wyłącznie kobiet. W dzisiejszych czasach, coraz więcej mężczyzn boryka się z problemem nasienia, którego dobra jakość jest potrzebna do zapłodnienia drogą naturalną. Na temat niepłodności męskiej rozmawiamy Szymonem Bakalczukiem, andrologiem w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej OVUM Rozrodczość i Andrologia.
Co to jest niepłodność? Ile obecnie ludzi w Polsce boryka się z tym problemem?
Szymon Bakalczuk:
Niepłodność jest to sytuacja w której po roku regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych nie dochodzi do zajścia w ciążę. Według światowych statystyk problem dotyczy 15-20 % par w wieku prokreacyjnym. Uważa się, że w Polsce niepłodność może dotknąć ok. 1,5 do 2 mln osób.
Czy to prawda, że problem niepłodności częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn?
S.B.
Statystyczny rozkład przyczyn niepłodności wygląda następująco: w 30-35 % można znaleźć przyczyny po stronie kobiety, także w 30-35 % za przyczynę odpowiada czynnik męski, około 10-20 % par ma sytuację w której oboje mają obniżona płodność. Niestety w 10-20 % przypadków nie można obecnie dostępnymi metodami diagnostycznymi znaleźć przyczyny niepłodności. Mamy wtedy do czynienia z tzw. niepłodnością idiopatyczną.
Czym jest niepłodność męska i jakie mogą być jej przyczyny?
S.B
Niepłodność męska polega na pogorszeniu parametrów nasienia (które są określone przez WHO) aż do braku plemników, tzw. azoospermii. Przyczyny mogą być zarówno ogólnoustrojowe jak: cukrzyca, zaburzenia czynności przysadki mózgowej, choroby tarczycy, jak też choroby jąder, choroby wieku dziecięcego (wnętrostwo, świnka) jak dojrzałego (nowotwór jądra, żylaki powrózka nasiennego, wodniak jądra i inne schorzenia urologiczne). Należy też pamiętać o możliwości istnienia schorzeń genetycznych i zaburzeń seksuologicznych (impotencja).
W jaki sposób diagnozuje się niepłodność męską?
S.B.
Problemy z płodnością męską diagnozuje się wykonując badanie nasienia – spermiogram. Badanie to należy wykonać po 2-7 dniach abstynencji seksualnej. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego spermiogramu, należy wykonać badanie palpacyjne jąder i następnie, w razie wskazań lekarskich, winno być wykonane USG jąder i prostaty w specjalistycznym ośrodku. Ponadto należy wykonać pełną diagnostykę hormonalną (FSH, LH, testosteron, itd.), a także immunologiczną (badanie Mar-Test).
Jakie są prawidłowe wartości dotyczące jakości nasienia?
S.B.
Wg norm WHO : objętość ejakulatu powinna być nie mniejsza niż 1,5 ml, ilość plemników w 1ml nie powinna być mniejsza niż 15 mln, całkowita ilość plemników w ejakulacie nie powinna być mniejsza niż 39 mln, ruch postępowy powinien wynosić nie mniej niż 32 %, plemniki prawidłowe muszą wynieść nie mniej niż 4 %
Jakie szanse na potomstwo ma para gdzie mężczyzna ma znacznie obniżone parametry nasienia?
S.B.
Para u której mężczyzna ma znacznie obniżone parametry nasienia wymaga pełnej diagnostyki obojga partnerów i ewentualnego leczenia przyczynowego mężczyzny. Często postępowaniem z wyboru jestinseminacja domaciczna gdzie używamy nasienia preparowanego w specjalistycznym laboratorium. Przy kryptospermii nie kwalifikującej się do terapii, należy poddać się procedurze IVF-ET ICSI czyli zapłodnieniu pozaustrojowemu z mikromanipulacją. Tylko przy całkowitej azoospermii należy skorzystać z Banku Nasienia.
Dziękujemy za rozmowę
Dr med. Szymon Bakalczuk
– specjalista położnictwa i chorób kobiecych, androlog w Niepublicznym Zakład Opieki Zdrowotnej OVUM Rozrodczość i Andrologia.
www.ovum.lublin.pl