Wywiad: Mama u kosmetyczki
Ciąża czy okres karmienia piersią to czas, który nie wymaga od nas zaprzestania wizyt w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Czy jednak wszystkie zabiegi są bezpieczne dla mam? Rozmawiamy z kosmetologiem: Panią Iwoną Endsminger-Fic z Instytutu Kosmetologii & SPA Cosmetic Derm w Poznaniu.
Czy kobieta w ciąży może poddać się zabiegom kosmetycznym?
Iwona Endsminger-Fic :
Ciąża powinna być w życiu każdej kobiety najpiękniejszym czasem, dlatego też w czasie jej trwania nie powinno rezygnować się z wizyt w salonach kosmetycznych i ośrodkach SPA. Jednak lekarze często zalecają, aby w pierwszym trymestrze ciąży nie korzystać z zabiegów kosmetycznych i zminimalizować stosowanie wszelkich kosmetyków. Natomiast już w drugim trymestrze nie ma praktycznie takich ograniczeń – kobieta może oddać się w ręce wykwalifikowanej kosmetyczki, pod warunkiem, iż ta dobierze takie zabiegi, które są bezpieczne dla mamy i dla dziecka. Są to głównie kuracje relaksacyjne, nawilżające i ujędrniające.
Których zabiegów przyszła mama powinna szczególnie unikać? Na co powinna zwracać uwagę przy wyborze zabiegów pielęgnacyjnych?
Iwona Endsminger-Fic:
Przyszła mama w szczególności powinna unikać zabiegów inwazyjnych z wykorzystaniem aparatury, prądów jak galwanizacja jonoforeza, sonoforeza, depilacji gorącym woskiem, zabiegów przy użyciu lasera, solarium, kuracji wyszczuplających i drenujących. Przy wyborze zabiegów pielęgnacyjnych powinna zwrócić uwagę na to, jakie kosmetyki będą zastosowane. Ważna jest również wiedza kosmetyczki czy też kosmetologa na temat pielęgnacji w czasie ciąży oraz czy zabiegi wykonywane są w warunkach sterylnych a osoba je wykonująca spełnia wszystkie wymagania pod względem czystości. Myślę, że ważne jest to, aby przyszła mama nie wybierała przypadkowego salonu. Proponuję umówienie się na wcześniejszą konsultację, aby poznać kosmetyczkę / kosmetologa, oraz proponowane przez nią/niego zabiegi i kosmetyki na bazie których będą one wykonywane. Nie bez znaczenia jest także klimat jaki panuje w salonie – w końcu tutaj przyszła mama powinna się czuć wyjątkowo.
Jakie substancje zawarte w preparatach są szkodliwe dla kobiet w ciąży i jej nienarodzonego dziecka?
Iwona Endsminger-Fic :
Do substancji szkodliwych zawartych w kosmetykach, jakie nie powinny stosować kobiety w ciąży należą:
– Wit A i jego pochodne
– Tetracykliny i jego pochodne
– Kwas salicylowy i jego pochodne
– Kwasy AHA
– Hydrochinon w kremach wybielających
– Kofeina
– Niebezpieczne konserwanty np. trichosan ( w mydłach antybakteryjnych)
– Olejek bergamotkowy, rozmarynowy
– duże ilości amoniaku w farbach do włosów
Z jakimi problemami skórnymi najczęściej spotykają się kobiety w ciąży?
Iwona Endsminger-Fic :
Ciąża jest okresem, kiedy skóra kobiety wymaga szczególnej troski. Staje się bowiem nadwrażliwa, przesuszona, pojawiają się przebarwienia. Dodatkowym problemem są pojawiające się rozstępy oraz liczne zmiany naczyniowe szczególnie w okolicy ud i łydek. Dlatego, aby choć w części zapobiec tym defektom, należy już w czasie ciąży dbać o swoje ciało i twarz.
Na pielęgnacji których obszarów ciała powinna się skupiać kobieta w ciąży aby jej ciało po porodzie szybko odzyskało dawną jędrność i sprężystość? Jakie kosmetyki powinny znaleźć się obowiązkowo w kosmetyczce przyszłej mamy?
Iwona Endsminger-Fic :
Kobieta w ciąży powinna całościowo dbać o swoje ciało i włosy, ze szczególnym uwzględnieniem tych partii, które w szczególny sposób są narażone teraz na zmiany. Mam na myśli twarz, uda, pośladki, brzuch i piersi. W kosmetyczce przyszłej mamy obowiązkowo powinny znaleźć się kremy i maseczki odżywczo – nawilżające na twarz szyję i dekolt, balsam nawilżająco ujędrniający do całego ciała i biustu, oliwka natłuszczająca oraz delikatny peeling do całego ciała.
Ile czasu od porodu powinno upłynąć, zanim młoda mama przyjdzie do gabinetu kosmetycznego?
Iwona Endsminger-Fic :
W zasadzie jest to uzależnione od tego, czy mama karmi piersią, jak się czuje po porodzie i z jakich zabiegów chciałaby skorzystać. Z pewnością pierwszymi zabiegami dla mamy karmiącej powinny być zabiegi pielęgnacyjne czyli nawilżające, odświeżające oraz relaksacyjne. Na wszelkie zabiegi bardziej inwazyjne kobieta powinna poczekać do zakończenia karmienia piersią . Natomiast jeśli mama piersią nie karmi to należy poczekać z intensywnymi i inwazyjnymi zabiegami kilka tygodni, aż ciało wróci do równowagi. Dlatego też bardzo ważnym elementem łączącym zabiegi kosmetyczne będzie odpowiednia dieta oraz świeże powietrze i wypoczynek.
Dziękujemy za rozmowę
Iwona Endsminger-Fic– kosmetolog, absolwentka wydziału promocji zdrowia na Akademii Medycznej w Poznaniu. Od ponad 15 lat działa w branży kosmetyki i medycyny estetycznej, prowadzi własny salon kosmetyczny w Poznaniu specjalizujący się w zabiegach opartych na dermokosmetykach (www.CosmeticDerm.pl). Prowadzi zajęcia z zakresu kosmetologii w szkołach kosmetycznych. Doświadczenia i umiejętności branżowe zdobywane i doskonalone są na licznych szkoleniach, kursach oraz konferencjach.