Wyścig z czasem
Wcześniaki to dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży. Odpowiednia opieka i sprzęt pozwalają im na przeżycie, a w większości wypadków również na prawidłowy rozwój.
Kluczowy wpływ na to, w jakim stanie rodzi się wcześniak, ma czas jaki spędził w brzuchu mamy oraz dlaczego tak szybko opuścił wygodny domek.
Za mały bo za wcześnie
Wcześniaki są lżejsze i mniejsze od dzieci urodzonych o czasie. Wynika to z faktu, iż krócej przebywają w brzuchu mamy. Jak bowiem wiadomo, w ostatnich tygodniach ciąży, maluch intensywnie przybiera na wadze. Gdy szkrab przyjdzie na świat za wcześnie, proces ten zostaje przerwany. Maluchy, które rodzą się po 35 tygodniu ciąży zazwyczaj nie wymagają szczególnej opieki medycznej. Zwykle wystarczy krótki pobyt w inkubatorze i kilka dni dodatkowej obserwacji. Dzieci urodzone między 33 – 35 tygodniem ciąży, wymagają bardziej wnikliwej obserwacji. Zazwyczaj nie mają większych problemów zdrowotnych i przebywają na oddziale neonatologicznym, czyli tam, gdzie leżą noworodki urodzone o czasie. Trochę gorsza sytuacja jest w przypadku maluszków, które przyszły na świat przed 35 tyg. ciąży. Często maluszki te borykają się problemami niedotlenienia, wad wrodzonych czy infekcji. Wówczas taki szkrab powinien jak najszybciej znaleźć się pod opieką specjalistów, pracujących na oddziale przeznaczonym dla wcześniaków (Oddział Intensywnej Opieki Neonatologicznej) o najwyższym stopniu referencyjności. Tam dziecko trafia nie tylko na wykwalifikowaną kadrę medyczną, ale również na sprzęt, który w większości przypadków ratuje życie dzieci, urodzonych na długo przed planowanym terminem.
Im krócej, tym gorzej
Im krócej trwała ciąża, tym szanse na przeżycie i prawidłowy rozwój maleństwa są mniejsze. W niedalekiej przeszłości, wiedza medyczna i dostępny sprzęt nie pozwalały na przeżycie maluchów urodzonych przed 32 tygodniem ciąży. W obecnych czasach ratuje się już wcześniaki, które ważą 500 gram! Oczywiście ceną za uratowanie tak małego dziecka jest bardzo długi pobyt w szpitalu, który niejednokrotnie trwa nawet 140 dni. Bardzo często wcześniaki rodzą się z wadami układu oddechowego i krążeniowego. Dlatego ich wszystkie czynności życiowe wymagają monitorowania: praca serca, płuc, układu pokarmowego, nerek. Widok maluszka w spiralach kabli i w otoczeniu różnego rodzaju monitorów nie jest przyjemny, ale konieczny.
Potrzebne wsparcie
Nikt nie zrozumie lepiej rodziców wcześniaka niż inni rodzice dzieci urodzonych przed czasem. Dlatego warto szukać pomocy w grupach wsparcia, organizowanych głownie z myślą o rodzicach wcześniaków.