W rytmie hormonów
Na życie kobiety szczególny wpływ wywierają hormony płciowe: estrogeny i progesteron. To one w sposób decydujący sterują naszą płodnością W ciąży ich poziom gwałtownie rośnie. W okresie oczekiwania na dziecko, Twoje organy wewnętrzne wytwarzają również inne hormony, które wywołują prawdziwą rewolucje w Twoim organizmie.
Mdłości, zgaga, zmęczenie czy huśtawki nastrojów – to tylko niektóre dolegliwości, które w okresie ciąży wywołują hormony. Czym one właściwie są? Hormony to nic innego jak związki chemiczne, które produkuje nasz organizm. Sterują one procesami, które zachodzą w komórkach. W czasie ciąży – od momentu zapłodnienia aż po narodziny dziecka – w Twoim organizmie są sprawcą prawdziwej rewolucji. A wszystko po to, by zapewnić rozwijającemu się maluszkowi jak najlepsze warunki do rozwoju, a Ciebie przygotować do porodu.
Gonadotropina kosmówkowa
To hormon, który produkuje zarodek a potem łożysko. Dzięki jego wysokiemu stężeniu, na teście ciążowym pokazały się dwie kreski. Gonadotropina prawdopodobnie jest sprawcą nudności w pierwszym okresie ciąży.
Progesteron
To on jest odpowiedzialny za większość nieprzyjemnych dolegliwości w czasie ciąży. Hormon ten powoduje rozluźnienie mięśni układu pokarmowego – dlatego w czasie ciąży możesz cierpieć na zaparcia, wzdęcia oraz zgagę. Wysoki poziom progesteronu zatrzymuje również wodę w organizmie, co jest przyczyną obrzęków. Wpływa również na Twój układ krążenia – zwolniony przepływ krwi może przyczynić się do krwawień z nosa oraz żylaków.
Jednak progesteron, mimo iż wywołuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości, jest w okresie ciąży niezwykle cennym, wręcz niezbędnym hormonem. Powoduje bowiem rozluźnienie mięśni gładkich macicy, dzięki czemu nie dochodzi do poronienia. Progesteron jest więc hormonem, odpowiedzialnym za utrzymanie ciąży.
Estrogeny
Ich poziom gwałtownie rośnie w pierwszym okresie ciąży. Gdy dochodzi do zapłodnienia, wraz z progesteronem przygotowują śluzówkę macicy na przyjęcie zarodka. Dzięki estrogenom, w czasie ciąży Twoja macica powiększa się, a kanaliki mlekowe w Twoich piersiach intensywnie się rozwijają. Estrogeny sprawiają, że Twoje włosy stają się gęstsze i lśniące, skóra gładka a sylwetka zaokrąglona. Dzięki estrogenom, w pierwszym trymestrze ciąży możesz odczuwać większe pożądanie, a bardzie ukrwiona łechtaczka, pochwa i srom są bardziej wrażliwe na dotyk.
Relaksyna
To hormon, który sukcesywnie przygotowuje Twój organizm do porodu. Dzięki niemu, rozluźniają się połączenia kostne miednicy oraz zmiękcza się szyjka macicy – wszystko po to, aby maluszek mógł się przecisnąć przez kanał rodny. Niestety relaksyna rozluźnia wszystkie stawy i więzadła, co sprzyja kontuzjom.
Oksytocyna
To ważny hormon, zwłaszcza w ostatnim etapie ciąży. Dzięki niemu, odczuwasz rosnący w Tobie instynkt macierzyński. Oksytocyna stymuluje skurcze Braxtona – Hicksa (skurcze przepowiadające), a następnie skurcze porodowe. Czasami lekarze decydują się na jej podanie, by wywołać poród i przyspieszyć wydalanie łożyska.
Endorfiny
Nie bez przyczyny nazywane są hormonami szczęścia. Dzięki nim odczuwasz radość bycia w ciąży. Endorfiny to naturalne substancje przeciwbólowe – działają jak morfina. Dzięki temu, iż największe ich stężenie jest podczas porodu, ból staje się słabszy. Po narodzinach maluszka ich poziom gwałtownie spada, co może być przyczyną depresji poporodowej.
Prolaktyna
To hormon odpowiedzialny za wytwarzanie przez Twoje piersi pokarmu. Jeszcze w okresie ciąży, wysoki jej poziom może spowodować wyciek z gruczołów piersiowych siary (pierwszy, niezwykle cenny pokarm Twojego maluszka).