W poszukiwaniu zaufanej niani
Podjęłaś decyzję: wracasz do pracy. Opiekę na maluszkiem musisz powierzyć osobie zaufanej. Jeśli żłobek czy babcia nie wchodzą w rachubę, nie masz wyjścia: musisz zatrudnić opiekunkę. Podpowiadamy jak rozpoznać tę najlepszą.
Musi to być ktoś odpowiedzialny, pogodny, lojalny i troskliwy. Ktoś, kogo polubisz Ty, ale przede wszystkim Twój maluszek. Ważne, aby niania polubiła i Was. W końcu, jeśli się sprawdzi, stanie się niemal członkiem Waszej rodziny.
Ideał nieosiągalny
Jeśli szukasz ideału, możesz się rozczarować. Zapewne sądzisz, że nikt nie zajmie się maluszkiem tak jak Ty. I to może być prawda. Z góry wiec warto założyć, że nie szukasz osoby, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania, bo takiej po prostu możesz nie znaleźć. Skoncentruj się więc na tym, co najistotniejsze. Zwracaj uwagę na te cechy kandydatki, które sprawią że dziecko ją polubi a przebywając pod jej opieką będzie bezpieczne.
Obowiązki
Zanim zaczniesz szukać niani, zastanów się, czego od niej oczekujesz. Czy będzie to tylko opieka nad maluszkiem, czy również ma się zajmować domem. Pamiętaj o jednym: opieka nad dzieckiem jest zajęciem absorbującym, czasochłonnym, wymagającym wiele uwagi. Jeśli powierzysz opiekunce zbyt dużo innych obowiązków, Twój maluch może na tym ucierpieć.
Zwykle do zadań opiekunki należy gotowanie dla maluszka, karmienie go, zabawa i spacery.
Jak szukać?
Najlepiej wśród znajomych. Może właśnie ktoś posyła swoje dziecko do przedszkola, kończąc współpracę z dobrą nianią? Opiekunka z polecenia jest na pewno osobą, której bardziej możesz ufać. Jednak pamiętaj o zasadzie: ktoś kto odpowiada innym, niekoniecznie będzie odpowiadał Tobie. Możesz również zacząć poszukiwania sama. Napisz ogłoszenie i rozwieś je w okolicach swojego domu. Daj ogłoszenie do gazety, najlepiej lokalnej. Masz również możliwość skorzystania z usług agencji, która bierze na siebie znalezienie odpowiadającej Ci kandydatki, sprawdzenie jej dokumentów i referencji. Korzystając z tego ostatniego sposobu, musisz liczyć się w większymi kosztami (prowizja dla agencji wynosi od 50 –100% miesięcznej pensji niani).
Ważny wybór
Rozmawiając z kandydatką na nianię, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze zaobserwuj czy nie spóźniła się na spotkanie. Jeśli teraz nie przyszła o wyznaczonej godzinie, później też się jej może to zdarzać. Najlepiej, aby kandydatka przyszła, kiedy maluszek nie śpi – będziesz mogła obserwować jej reakcję na dziecko (a przy okazji zauważysz czy przed kontaktem z niemowlęciem umyła ręce…). Zobacz, czy próbuje nawiązać z nim kontakt. Czy wygląda na osobę wesołą i opanowaną? Czy sprawia wrażenie osoby ciepłej i delikatnej? Czy dużo mówi? – jeśli tak, to jest to jej zaleta! To z nią maluch będzie przebywał większość dnia a więc i od niej po części zależy, kiedy zacznie mówić i jak bogate będzie miał słownictwo.
Kandydatka na opiekunkę musi być czysta i zadbana. Nie ma mowy o brudnych włosach, paznokciach, czy ubraniu. Zaobserwuj, jaka jest jej kondycja fizyczna. Drobna, starsza pani może nie podołać w opiece nad maluszkiem, który będzie się robił coraz cięższy i bardziej ruchliwy.
W trakcie rozmowy zapytaj ją o doświadczenie w opiece nad dziećmi. Jeśli je posiada, zwróć uwagę w jaki sposób wypowiada się o swoich byłych podopiecznych oraz pracodawcach. Łatwo rozpoznasz, czy masz do czynienia z osobą zimną i konfliktową czy raczej łagodną i ciepłą.
Kawa na ławę
W rozmowie z potencjalną nianią szczerze powiedz jej o swoich oczekiwaniach i ściśle określ zakres obowiązków. Dzięki temu unikniesz później konfliktów, wynikających z braku komunikacji. Ważne, aby poinformować kandydatkę w jakich godzinach oferujecie pracę. Czy praca w weekendy również wchodzi w grę? Co z urlopem? Ważną sprawą jest ustalenie kwestii finansowych: czy zamierzacie płacić opiekunce stałą, miesięczną pensję czy ustalacie stawkę za godzinę? Odrębną, ale nie mniej ważną kwestią jest określenie przez Ciebie zasad korzystania z telefonu czy zawartości lodówki.
Kto pyta, nie błądzi
W czasie rozmowy z potencjalną nianią nie bój się zadawać pytań. Musisz przecież dowiedzieć się jak najwięcej o osobie, której być może powierzysz coś, co jest dla Ciebie najcenniejsze: uśmiech i bezpieczeństwo Twojego maluszka. Oto kilka przykładowych pytań, które możesz zadać kandydatce:
- Dlaczego chce pani zostać opiekunką?
- Jakie są pani plany zawodowe ? Czy szuka pani pracy na dłużej?
- Jakie są 3 najważniejsze cechy dobrej niani?
- Czego oczekuje pani od swojego pracodawcy?
- Czy ma pani doświadczenie w opiece nad małym dzieckiem?
- Czy posiada pani referencje?
- Co najbardziej lubi pani robić razem z dzieckiem (gry, spacery, czytanie…)?
- Czy pani pali?
- Jak często bywa pani chora?
- Jakie są najbardziej niepokojące objawy świadczące, że może się coś złego dziać z dzieckiem?
- Co pani zrobi jeśli dziecko nagle się zakrztusi, oparzy czy mocno uderzy w głowę?
- Jak by pani spędzała przeciętny dzień z naszym dzieckiem? – Proszę opisać
- Co pani zrobi, kiedy dziecko nie chce czegoś jeść?
- Co pani sądzi o klapsach?
- Czy lubi pani spacerować?
- Czy uprawia pani jakiś sport?
- Czy posiada pani telefon komórkowy?
Którą wybrać?
Przez sito „eliminacji” przeszło kilka kandydatek a Ty musisz wybrać jedną. Nie ma innej rady jak zaufać swojej (i partnera) intuicji. Pomyśl, która z nich wzbudziła w Tobie największe zaufanie? Która jest najbliższa Twoim wyobrażeniom o idealnej opiekunce? Pamiętaj, że ważniejsze od wykształcenia czy urody są takie cechy dobrej niani jak: cierpliwość, ciepło i odpowiedzialność.
Powodzenia!