Uwaga, kleszcz!
Spacer po łące lub terenach zalesionych, często kończy się przyniesieniem do domu „pasażera na gapę”. Jeśli wbił się w skórę, trzeba go jak najszybciej usunąć, gdyż może przenosić rożne groźne choroby.
Nie każde ukąszenie kleszcza jest niebezpieczne. Jednak trzeba robić wszystko, aby do tego nie dopuścić. Wystarczy zastosować kilka zasad, aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia i niebezpiecznych tego następstw.
Mały pajęczak
Kleszcz to pajęczak z rodziny roztoczy. Jest pasożytem zewnętrznym, głownie ludzi i zwierząt. Żywi się ich krwią, a bez jedzenia potrafi przeżyć aż 2 lata! Ukąszenie kleszcza jest praktycznie bezbolesne. To za sprawą jego śliny o właściwościach znieczulających. Dzięki temu można go przez dłuższy czas w ogóle nie zauważyć! Kleszcza można spotkać przede wszystkim w trawach i niskich krzakach, głównie na terenach o znacznej wilgotności. Zazwyczaj kleszcze są niewidoczne, gdyż wiszą na źdźbłach trawy i spodzie liści. Występują praktycznie na terenie całej Polski, wykazując aktywność od połowy kwietnia do połowy listopada. Łagodna zima i wilgotne lato sprzyjają ich rozprzestrzenianiu.
Groźne następstwa
Wiele gatunków kleszczy przenosi bakterie, pierwotniaki i wirusy, które mogą wywołać bardzo groźne choroby: boreliozę i zapalenie opon mózgowych. Najlepszym zabezpieczeniem przed kleszczowym zapaleniem mózgu i opon mózgowych jest szczepienie. Jeśli wybierasz się na wakacje w tereny szczególnie zagrożone, warto omówić sprawę z pediatrą. Niestety nie ma skutecznej ochrony przed boreliozą. Jest to choroba bakteryjna, której lekceważenie może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Jak chronić maluszka?
Wybierając się do lasu czy parku, najlepiej unikać miejsc, o których wiesz, że są zasiedlone przez kleszcze. Niestety często nie masz takiej informacji, więc w większości przypadków musisz dmuchać na zimne. Przede wszystkim musisz zadbać o ubiór malucha. Zalecana jest czapka, długie rękawy oraz nogawki. Jeśli na dworze jest wielki upał i boisz się ze taki strój spowoduje przegrzanie malucha, warto zastosować specjalne preparaty na skórę, odstraszające kleszcze. Jeśli szkrab będzie w wózku, warto założyć siatkę ochronną przeciw owadom. Po powrocie ze spaceru zawsze dokładnie oglądnij ciałko, ubranie i włosy malca. Jeśli zauważyłaś, że w skórę wbił się kleszcz, musisz natychmiast działać. Jeśli pajęczak zagnieździł sie bardzo głęboko, lepiej nie próbować samodzielnie usuwać pasożyta, tylko natychmiast jechać do lekarza. Nieumiejętne jego wyciąganie ze skóry grozi nieprzyjemnymi konsekwencjami. W żadnym wypadku nie smaruj kleszcza masłem. Nie kręć nim i nie wyciskaj – to przyniesie więcej szkód niż pożytku.