Ulewanie u niemowlaka
Ulewanie pokarmu u niemowląt jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Jeśli nie towarzyszą mu dodatkowe, niepokojące objawy – nie ma się czym martwic. Tym bardziej, że dolegliwość nie jest dla maluszka uciążliwa.
Niektórym dzieciom ulewanie pokarmu zdarza się bezpośrednio po wypiciu mleka, innym nawet godzinę po posiłku – wówczas częściowo strawiony pokarm wyglądem i zapachem przypomina kwaśne mleko. Zazwyczaj maluszek wydala niewielką ilość pożywienia, zmieszanego z własną śliną i śluzem. Zjawisko ustępuje najczęściej w momencie, gdy dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć. Bywa, iż ulewania pokarmu zanika dopiero w okolicy pierwszych urodzin.
Przyczyny
Przyczyn ulewania pokarmu u niemowląt specjaliści dopatrują się w niedojrzałym jeszcze układzie pokarmowym dziecka. Mięsień zwieracza (między przełykiem a żołądkiem) jest za słaby, dlatego pokarm cofa się do przełyku i wypływa wolno ustami. Inną przyczyną może być połykane wraz z jedzeniem powietrza lub nadmiar pokarmu w żołądku malucha.
Nasze rady:
– Unikaj karmienia dziecka w momencie gdy płacze.
– Jeśli karmisz mieszanką, kup specjalne, antykolkowe butelki – zminimalizują ryzyko połykania powietrza przez maluszka. Pilnuj, aby mleko zawsze wypełniało cały smoczek.
– Podając malcowi mleko, trzymaj niemowlę w pozycji pionowej a nie na wznak.
– Rób przerwy podczas karmienia aby maluszkowi się odbiło.
– Po zakończonym karmieniu potrzymaj niemowlę na rękach w pozycji pionowej aby mu się odbiło. Następnie ułóż je na boczku (nie na wznak).
– Podczas karmienia i tuż po jego zakończeniu, podkładaj szkrabowi pod brodę pieluszkę tetrową – w razie ulania, ubranie (Twoje i dziecka) nie pobrudzi się.
– Tuż po posiłku nie zmieniaj dziecku ubrania czy pieluchy – pozwól aby pokarm uleżał się w żołądku.
– Pilnuj aby pieluchy i odzież nie uciskały brzucha dziecka.
Kiedy do lekarza?
Jeśli dziecko ulewa sporą ilość pokarmu i przez to słabo przybiera na wadze, udaj się do pediatry. Jeśli karmisz piersią, specjalista prawdopodobnie przepisze preparat zagęszczający spożywane treści. Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym zaleca się podanie mieszanki antyrefluksowej. Nasilane ulewanie może być przyczyną alergii pokarmowej – wówczas konieczne będzie zastosowanie diety eliminacyjnej.