Twoje pierwsze dni z noworodkiem
W końcu Twoje dziecko jest już na świecie. Teraz powoli musisz oswajać się z nową sytuacją. Niestety pierwsze dni czy tygodnie bywają bardzo ciężkie dla młodych rodziców…
Każda mama pamięta pierwsze dni po narodzinach dziecka. Wtedy wszystko wydawało się takie trudne i nie do zrozumienia. Jak ma wyglądać karmienie? Przewijanie? Co należy robić podczas pierwszych kąpieli? To jedne z licznych pytań, które nurtują niedoświadczonych rodziców. Pamiętaj, każdy rodzic przezywał to samo co Ty. Do nowej sytuacji trzeba się przyzwyczaić. Musisz „nauczyć się” maluszka a on Ciebie.
Oto krótka „instrukcja obsługi” noworodka:
– Pierwszym problemem, który Cię spotka może być karmienie noworodka. Staraj się nie wpadać w panikę jeśli karmienie piersią okazało się trudniejsze niż Ci się pierwotnie wydawało. Po kilku dniach dziecko opanuje technikę ssania, laktacja unormuje się a Ty znajdziesz odpowiednią dla Was pozycję do karmienia. W razie wątpliwości zasięgaj opinii w rodzinie, wśród znajomych. Istnieją też odpowiednie poradnie laktacyjne, z którymi można bezproblemowo skontaktować się telefonicznie. Gdy maluch grymasi i płacze natychmiast się nim zajmij. Być może potrzebuje zmiany pieluszki lub karmienia.
– Często dziecko jest niespokojne, bo chce poczuć Twoją bliskość i ciepło. Wtedy wystarczy przytulić malucha, a od razu ucichnie. Pamiętaj, że system nerwowy noworodka nie jest w pełni dojrzały. Dlatego potrzebuje on dużo spokoju i ciszy. Nie oznacza to jednak, iż w domu należy zachować całkowite milczenie.
– Od pierwszego dnia zmieniaj noworodkowi pieluszki przed kamieniem i oczywiście wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Po karmieniu odczekaj pewną chwilę, aż maluchowi się odbije. W przeciwnym wypadku gwałtowne ruchy mogą spowodować ulewanie pokarmu i dyskomfort u dziecka.
– Aby przewijanie nie stało się koszmarem dla Ciebie i dziecka, warto zaopatrzyć się w rozpinane śpioszki (np. w kroku). Takie ubranko zdecydowanie ułatwi Ci przebieranie maleństwa.
– Noworodek szybko traci ciepło i równie szybko może się przegrzać. Dlatego dobrą zasadą jest zakładanie takich ubranek dziecku, które i nam samym zagwarantowałyby ciepło w trakcie leżenia. Pamiętaj, by podczas snu dodatkowo okryć maleństwo kocykiem lub kołderką. Pokój, w którym dziecko często przebywa, należy wietrzyć bez jego obecności. Optymalna temperatura takiego pomieszczenia to 20 – 21 stopni Celsjusza. Podczas kąpieli jednak temperatura powinna być nieco wyższa. Jeśli maluch płacze przy myciu, by może jest mu zimno.
Nie przejmuj się gdy, kilka dni po porodzie zaczniesz odczuwać zmęczenie psychiczne i niechęć. Euforia przeplatana z lękiem to objawy typowych smutków poporodowych zwanych BABYBLUES (depresja poporodowa). Zmęczenie nową sytuacją, ciągłe i nieprzerwane zajmowanie się dzieckiem może w pewnym momencie zwyciężyć. Nie martw się. Po kilku dniach takich stan emocjonalny powinien ustąpić. Pamiętaj, by zadbać też o siebie. Partner, rodzina i przyjaciele z pewnością będą służyć pomocą. Nie obwiniaj się, dopiero uczysz się być mamą. Najważniejszy jest stan Twojej psychiki. Obowiązki niezwiązane z dzieckiem mogą poczekać. Wysypiaj się w każdej wolnej chwili, nie patrząc na sterty prania.