Trudna sztuka odmawiania dzieciom
Szczere i stanowcze NIE wypowiedziane przez rodzica jest często lepsze dla dziecka niż wymuszone TAK. Mimo to, odmawianie dzieciom przychodzi rodzicom z ogromnym trudem. Jesper Juul w swojej najnowszej książce „NIE z miłości”, która stała się bestsellerem w Skandynawii, wyjaśnia na czym polega właściwa sztuka odmawiania i pokazuje, że konfrontacja z odmową to jeden z warunków rozwoju silnych i świadomych swojej wartości dzieci.
Żyjemy w przekonaniu, że TAK jest najprostszym symbolem miłości, dlatego rodzice najchętniej nie odmawialiby niczego swoim dzieciom. Jesper Juul udowadnia, że „NIE to odpowiedź, w której jest najwięcej miłości”, gdyż troszcząc się o nasze indywidualne granice i potrzeby, nie zrzucamy w konsekwencji winy na innych. Rodzice, którzy nie lekceważą potrzeb dziecka i swoich, potrafią zbudować solidne podstawy przywództwa w rodzinie, gwarantując tym samym bezpieczeństwo i obustronny szacunek.
Autor w książce „NIE z miłości” stawia trudne pytania, na które z pewnością wielu rodziców chciałoby poznać odpowiedzi, aby móc lepiej zrozumieć zachowanie swojego dziecka oraz znaleźć potwierdzenia dla słuszności swoich decyzji wychowawczych.
Na czym polega sztuka odmawiania dzieciom?
Jakich słów używać jeśli chcemy czegoś zabronić?
Jak radzić sobie z dziecięcą frustracją?
Czy rodzicielskie NIE może podlegać negocjacjom?
Czy dziecko też ma prawo mówić NIE swoim rodzicom?
Jesper Juul w znakomity sposób wyjaśnia kiedy i jak mówić NIE, czym różni się NIE wypowiedziane przez kobietę od męskiego NIE, jak postępować z niemowlętami, a jak odmawiać nastolatkom. Książka „NIE z miłości” zmienia nasz sposób patrzenia na świat i pozwala zrozumieć, dlaczego NIE jest takie ważne dla dobra całej rodziny. Dzięki rozlicznym przykładom z codziennych rozmów mamy świetną okazję sprawdzić, czy dzieci prawidłowo odczytują nasze intencje, czy we właściwy sposób formułujemy przekaz do nich kierowany, a jeśli nie to jak powinna brzmieć prawidłowa rodzicielska odpowiedź.
Oto kilka niezwykle cennych cytatów z książki:
„To nie miłość pcha rodziców do zaspokajania wszystkich zachcianek dzieci. Bierze się to z sentymentalizmu albo z pragnienia, żeby być uważanym za dobrą matkę lub dobrego ojca.”
„Należy zaspokajać potrzeby dziecka, ale nie wolno wyrzekać się własnych. Kto bowiem neguje własne potrzeby, wkrótce poczuje, że życie go przerasta – a winę zrzuci na dziecko.”
„Dziecka nie da się rozpieścić dawaniem mu za dużo tego, czego naprawdę potrzebuje. Rozpieszczone dzieci to te, które nie potrafią zaakceptować słowa NIE. Liczą, że ich życzenia będą natychmiast spełniane − i zachowują się roszczeniowo. Jednak tak rozwijają się tylko te dzieci, które dostają za dużo tego, co niepotrzebne − i na dodatek z fałszywych powodów.”
Jesper Juul jest duńskim terapeutą rodzinnym i pedagogiem, jednym z założycieli i dyrektorów Skandynawskiego Instytutu Kemplera dla pedagogów. Od 2004 roku kieruje siecią poradni wychowawczych Family-Lab International w ponad 15 krajach świata. Prowadzi wykłady, seminaria i warsztaty dla rodziców.
„Nie z miłości” wydane zostało nakładem Wydawnictwa MiND. Książki można zakupić na aukcjach Wydawnictwa MiND bez kosztów przesyłki.