Trening umiejętności wychowawczych
Żyjemy w szalonym tempie – świat wokół nas zmienia się z minuty na minutę. Małgorzata Całusińska i Wojciech Malinowski – autorzy książki “Trening umiejętności wychowawczych. Dla rodziców i specjalistów” pokazują, jakie umiejętności powinni wykształcić rodzice, aby stali się dla swoich dzieci przewodnikami po świecie, w którym jedyną stałością jest zmiana.
Dzięki tej książce dowiecie się:
– jak efektywnie komunikować się z dzieckiem,
– jak rozpoznawać jego emocje i poprawnie na nie reagować,
– jaka jest rola zabawy i jak bawić się z dzieckiem,
– czym są granice, dlaczego ich potrzebujemy i jak je ustalić,
– jak wychować dziecko na niezależnego młodego człowieka.
Książka składa się z 14 rozdziałów, tematyka poszczególnych rozdziałów oparta została o własne doświadczenia autorów oraz potrzeby zgłaszane przez rodziców. Trening umiejętności wychowawczych rozpoczynamy od uświadomienia sobie czym są związki rodzinne i jak ważne są relacje w rodzinie dla rozwoju dziecka na płaszczyźnie fizycznej, emocjonalnej i duchowej. Zdaniem autorów dzień narodzin dziecka jest zapowiedzią długiej drogi i zaproszeniem do rozwoju każdego z członków rodziny z osobna oraz rodziny jako całości.
„Szczęśliwi małżonkowie to szczęśliwe dzieci.
Szczęśliwe dzieci to szczęśliwa rodzina.
Szczęśliwa rodzina to miejsce i przestrzeń do swobodnego wzrostu oraz zmiany.”
Na szczególną uwagę zasługuje rozdział „Granice”, z którego dowiemy się dlaczego potrzebujemy granic, w jaki sposób określić właściwe granice u siebie, a w jaki sposób wyznaczyć właściwe granice dzieciom oraz co jest pomocne w wyznaczaniu granic.
Liczne ćwiczenia zawarte w książce odnoszące się do różnych sfer rodzicielstwa, pomogą dorosłym rozwinąć właściwe postawy wychowawcze. Ćwiczenia te pozwolą na lepsze poznanie siebie, swoich potrzeb i oczekiwań, co w rezultacie pomoże w zrozumieniu jak ważne jest własne szczęście w osiągnięciu szczęścia całej rodziny.
Warto podkreślić przejrzyste wydanie poradnika – ważne cytaty zostały ujęte w ramki, a ćwiczenia dzięki miejscom na notatki są niezwykle funkcjonalne i ułatwiają korzystanie z książki.
Książka zawiera płytę CD – prezentacje i ćwiczenia – źródło inspiracji dla każdego rodzica i specjalisty.
Małgorzata Całusińska – oligofrenopedagog i neurologopeda, pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Od wielu lat prowadzi terapię z dziećmi z zaburzeniami rozwoju mowy. Proces terapii to według niej wspólna droga – dziecko przychodzi po swoją moc (po-moc), która odbija się w drugim człowieku. Szczególne miejsce w tym procesie zajmuje rodzina, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwój mowy i zmianę zachowania dziecka.
Wojciech Malinowski – lekarz medycyny weterynaryjnej; ukończył studia podyplomowe odnowy biologicznej oraz szkolenia z psychoterapii metodą psychologii procesu dra Arnolda Mindella. Interesuje się szczególnie oddziaływaniem zwierząt i przyrody w procesie terapeutycznym, aspektami psychologicznymi procesu zdrowienia, terapią poprzez sztukę oraz znaczeniem dotyku w rozwoju dziecka.
Więcej na temat poradników znajdziecie na stronie Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego.