Toksoplazmoza – wróg Twojej ciąży
Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób dla rozwijającego się w Twoim brzuchu dziecka jest toksoplazmoza. To, jak bardzo zagraża ona maluszkowi, zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania ciąży.
Badania pokazują, że 30 – 50 procent kobiet zetknęło się z toksoplazmozą przed ciążą. Jeśli należysz do tej grupy, możesz spać spokojnie. Jeśli nie, uważnie przeczytaj ten artykuł, zwłaszcza jeśli planujesz macierzyństwo lub jesteś w ciąży.
Winne zwierzęta
Toxoplazmoza to choroba, wywołana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Znajduje się on głównie w kocim kale, a więc człowiek zaraża się chorobą poprzez bezpośredni kontakt z zarażonym zwierzęciem lub jego odchodami. U małego kota toksoplazmoza objawia się biegunką. Dorosły osobnik przechodzi chorobę bezobjawowo. Po zakażeniu (do którego dochodzi np. poprzez zjedzenie zakażonego gryzonia), kot wydala z kałem pierwotniaki. Toksoplazmozą można się również zarazić na skutek zjedzenia surowego lub półsurowego mięsa, skorupiaków, a także niemytych owoców i warzyw. U ludzi choroba zwykle przebiega bezobjawowo. Czasami toksoplazmoza daje o sobie znać niewielką gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych, czasami wysypką.
Co grozi dziecku?
Wiele kobiet przed ciążą miało kontakt z toksoplazmozą. Ich dzieciom nic nie grozi, gdyż w wyniku przebytego zakażenia w organizmie człowieka powstają przeciwciała, chroniące przed nawrotem choroby. Jeśli przyszła mama zarazi się pierwotniakiem w okresie oczekiwania na dziecko, to w 20-30 procentach przypadków pasożyt może przedostać się do płodu. Najbardziej niebezpieczny dla maluszka jest okres pierwszego trymestru – wtedy pierwotniak może spowodować poważne wady rozwojowe (problemy ze wzrokiem, słuchem, wodogłowie, upośledzenie psychiczne), a nawet śmierć. Na szczęście w tym okresie ryzyko zainfekowania płodu jest dość niskie bo wynosi zaledwie 15 procent. Ponieważ choroba jest groźna dla maluszka, każda kobieta planująca ciążę powinna zrobić badania na obecność przeciwciał toksoplazmozy. Jeśli wynik jest negatywny (oznacza to, iż kobieta nie miała do tej pory kontaktu z pierwotniakiem), badania należy powtarzać kilkakrotnie w okresie ciąży. Jeśli podczas tych 9 miesięcy okaże się, że kobieta uległa zakażeniu, musi się ona poddać leczeniu antybiotykami, zmniejszającymi prawdopodobieństwo poważnych schorzeń u dziecka. Bardzo dobre wyniki daje również natychmiastowe leczenie maluszka tuż po narodzinach.
Lepiej zapobiegać
Jeśli do tej pory nie miałaś kontaktu z pierwotniakiem, musisz zachować szczególną ostrożność. Jeśli masz w domu kota, nie musisz się go pozbywać. Gdy jest zakażony, wydalane z jego kałem pierwotniaki, stają się aktywne dopiero po 24 godzinach. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie kuwety zwierzęcia. Najlepiej powierzyć tę czynność innym domownikom. Jeśli jednak nie ma kto przejąć tych obowiązków, pamiętaj aby kuwetę czyścić zawsze w rękawiczkach, najlepiej jednorazowych. Dbaj, aby Twój pupil nie wychodził poza dom i jadł gotowane posiłki. Po każdym kontakcie ze zwierzęciem, surowym mięsem czy jajkami i przed każdorazowym kontaktem z żywnością, dokładnie myj ręce. Zrezygnuj ze spożywania surowego lub niedogotowanego mięsa oraz niepasteryzowanego mleka. W ogródku pracuj tylko w rękawiczkach ochronnych – pierwotniak może również znajdować się w glebie.