To nieprawda, że…
Na temat karmienia mlekiem sztucznym istnieje mnóstwo teorii. Niektóre z nich nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Jeśli masz za sobą nieudaną próbę karmienia piersią i podajesz maluszkowi mieszankę, nie miej wyrzutów sumienia. Bo to nieprawda, że…
Dzieci karmione butelką nie czują bliskości mamy
Bzdura. Karmienie piersią nie jest jedyną formą bliskiego kontaktu z maluszkiem. Karmiąc butelką, można okazać maluszkowi równie wiele ciepła i czułości. Podczas podawania mieszanki możesz go przecież trzymać w ramionach, tulić i głaskać.
Butelkowe dzieci częściej zapadają na alergię
Jeśli ktoś rodzi się z predyspozycją do alergii, wcześniej czy później choroba się ujawni. Jeśli Ty albo ojciec dziecka jesteście alergikami, zachowajcie jednak ostrożność, bo białko mleko krowiego jest silnym alergenem. W takiej sytuacji podawaj maluszkowi mleko hipoalergiczne (HA).
Dzieci karmione butelką mają nadwagę
Tylko wtedy, jeśli przyrządzasz zbyt kaloryczne mieszanki. Dlatego trzymaj się instrukcji zawartej na opakowaniu i zgodnie z nią przygotowuj posiłki. Miarki nie ubijaj, patrz aby nie była też kopiasta. Mleko musi mieć odpowiednie proporcje: za gęste będzie ciężkie do strawienia dla małego brzuszka, może wywołać też kolki, biegunkę a nadmiarem protein może przeciążyć nerki.
Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym są mniej inteligentne
W 2007 roku badacze z uniwersytetu w Edynburgu rzeczywiście potwierdzili tezę o większej inteligencji dzieci karmionych piersią. Jak się jednak okazało, matki karmiące naturalnie (które brały udział w badaniach) były lepiej wykształcone i miały wyższy iloraz inteligencji. Wyższe IQ ich dzieci wynikało głównie z procesów dziedziczenia i wychowywania się wśród ludzi, którzy odpowiednio je stymulowali w rozwoju.
Karmiąc butelką nie można się wyspać, bo trzeba w nocy przyrządzać mleko
To prawda, że kobietom karmiącym piersią łatwiej i szybciej w nocy podawać mleko. Często, jeśli mają maleństwo przy sobie, karmią je nawet przez sen. Ale za to mieszanka, którą karmisz wystarcza na dłużej.Mleko mamy jest bardziej lekkostrawne a więc i maluszek w nocy częściej jest głodny. Mieszanka jest bardziej sycąca a więc daje większą szanse na przespaną noc.