Szkarlatyna
Szkarlatyna (inaczej płonica) to choroba wywołana przez bakterie. Nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań. A przechorowanie jej nie daje trwałej odporności.
W okresie wojennym szkarlatyna była niezwykle poważną chorobą okresu dziecięcego. Dziś płonica jest chorobą, która w Polsce występuje rzadko. Nie ma na nią skutecznej szczepionki. Nie zagraża bezpośrednio życiu dziecka, ale trzeba ją bezwzględnie leczyć. Wywołują ją paciorkowce a raczej toksyny produkowane przez te bakterie. Istnieją trzy rodzaje tych toksyn, na szkarlatynę można więc zachorować aż trzy razy. Choroba rozprzestrzenia się droga kropelkową. Zarazić się można od osoby, która choruje na szkarlatynę lub zwykłą anginę, wywołaną przez paciorkowce.
Objawy
Pierwsze objawy choroby pojawiają się po około 2-4 dniach od kontaktu z chorym. Początkowo dziecko boli gardło, może je męczyć ból brzucha i wymioty. Migdałki są zaczerwienione, a węzły chłonne powiększone. Maluszka męczy wysoka gorączka (nawet do 40 stopni). Charakterystyczny dla choroby jest białawy nalot na języku. Po 2-3 dniach język nabiera koloru malinowego, a na skórze malucha pojawia się charakterystyczna (czasami swędząca) wysypka. Najsilniejsza jest na twarzy, brzuchu i w pachwinach. Charakterystyczny jest tzw. trójkąt Fiłatowa na buzi – policzki są zaczerwienione, a nos i okolice ust pozostają blade, tworząc trójkąt. Po kilku dniach skóra zaczyna się łuszczyć (szczególnie na stopach i dłoniach).
Leczenie
Skuteczną bronią przeciw szkarlatynie jest antybiotyk. Zwykle podaje się dziecku penicylinę. Ważne, aby maluszek przyjął całą dawkę zalecanego przez lekarza antybiotyku (zwykle kuracja trwa 10 dni). W okresie choroby wysoką gorączkę można zbijać odpowiednią do wieku i wagi dziecka dawką paracetamolu lub ibuprofenu.
Jeśli maluszek nie ma apetytu, nie należy zmuszać go do jedzenia, gdyż duży ból gardła rzeczywiście może sprawiać trudności w połykaniu pokarmów stałych. Ważne, aby dziecko dużo piło. Gdy ból gardła stanie się mniejszy, można zacząć podawać maluchowi półpłynne ale wzmacniające posiłki. Po zakończonej kuracji, dziecko powinno pozostać w domu około 2 tygodni, aby nabrać sił.
Powikłania
Szkarlatyna jest chorobą niebezpieczną, gdyż może prowadzić do poważnych komplikacji. Dlatego w leczeniu dziecka stosuj się bezwzględnie do zaleceń pediatry. Jeśli zaniedbasz kurację maluszka, może dojść do takich powikłań jak zapalenie węzłów chłonnych, ucha środkowego czy płuc. Najgroźniejszymi jednak powikłaniami są kłębkowe zapalenie nerek oraz gorączka reumatyczna. Nie występują one często, ale ważne jest aby szkarlatynę po prostu dobrze wyleczyć.