Świnka
Z nazwy sympatyczna. W rzeczywistości może być niebezpieczna, ze względu na możliwe powikłania. Świnka – choroba zakaźna, na którą zazwyczaj zapadają trzy-, czterolatki oraz dzieci starsze.
Świnka to inaczej nagminne zapalenie ślinianek lub zapalenie przyusznic. Jest to choroba wirusowa, która najczęściej przebiega łagodnie. Nie należy jej jednak lekceważyć.
„Mokre” zarażanie
O zakażenie nie jest trudno, bowiem wirus świnki przenosi się droga kropelkową lub przez kontakt ze śliną chorego. Wystarczy wiec jedno zakażone dziecko w przedszkolu, by za 2-3 tygodnie rozpoczęła się prawdziwa „epidemia”. Problem również w tym, że dziecko zaraża innych już na około 7 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów i jeszcze minimum tyle samo po ich wystąpieniu.
Objawy
Chorobę można przejść bezobjawowo. Zazwyczaj jednak daje o sobie znać w postaci charakterystycznych symptomów. Świnka najczęściej zaczyna się od niewielkiej gorączki, która wraz z rozwojem choroby wzrasta nawet do 40°C. Maluch odczuwa ból w okolicy szyi i żuchwy. Pojawiają się obrzęki ślinianek przyusznych. Miejsca te są niezwykle wrażliwe na dotyk. Obrzęk może również objąć ślinianki podjęzykowe i podszczękowe – w tym wypadku maluch może mieć spore trudności z przyjmowaniem pokarmów i płynów. Opuchlizna może się utrzymywać nawet do 10 dni.
Leczenie
Z uwagi na ból, dziecko może odmawiać jedzenia i picia. Aby nie dopuścić do odwodnienia, postaraj się nakłonić malca do przyjmowania płynów. Najbardziej wskazane będą letnie, słodkawe napoje. Dobrze by było, aby chory jak najwięcej wypoczywał. Najlepiej niech pozostanie w łóżku, tak aby nie dopuścić do przewiania obrzęków. Dobrze jest owinąć opuchnięte miejsca czymś miękkim (chusteczką, apaszką).
Powikłania
Świnka to choroba, której nie wolno lekceważyć. Następstwem powikłań może być uszkodzenie nerwu słuchowego, co może przyczynić się do częściowej bądź całkowitej głuchoty. Groźnym powikłaniem może być zapalenie oskrzeli, płuc, opon mózgowo -rdzeniowych i trzustki. Bardzo niebezpiecznym następstwem świnki u dojrzewających chłopców i u dorosłego mężczyzny jest zapalenie jąder lub najądrzy. Stan zapalny w ich obrębie może prowadzić do zmniejszenia lub utraty płodności.