Sposób na bardzo wesołe pisanki
Czas rodzącego się życia, rozkwitającej wiosny i Świąt Wielkanocnych, z którymi wiążą się liczne przygotowania, porządki, potrawy i oczywiście tradycje. Nasze dzieci kochają święta, a z tych wiosennych najbardziej ekscytującym elementem dla wszystkich maluchów jest malowanie pisanek. To część wielkanocnych zwyczajów, której nie sposób pominąć. Co zrobić by pisankowe malunki sprawiły moc radości i były wyjątkowym przeżyciem dla naszych dzieci? Po prostu samemu wejść w ich skórę i z pełnym zaangażowaniem oddać się tej radosnej tradycji. I, co najważniejsze, odpowiednio się do tego przygotować.
Zabezpiecz teren
Sposobów na ozdabianie świątecznych jajek jest naprawdę mnóstwo. Nie każde są oczywiście odpowiednie dla dzieci, ale można pośród nich znaleźć kilka ciekawych propozycji, które spotkają się z entuzjazmem naszego dziecka i nie sprawią zbyt wielu kłopotów. Oczywiście radosna pisankowa twórczość idzie w parze z bałaganem. Aby ograniczyć jego skalę, zwłaszcza, że część przedświątecznych porządków mamy już pewnie za sobą, wystarczy lekko „opakować” miejsce pracy i nasze pociechy. Przydadzą się więc stare gazety, którymi wyłożymy stół, a nawet podłogę wokół niego – cóż, znając polot maluchów na pewno nie zaszkodzi zabezpieczyć się także w ten sposób. Nasze pociechy ubierzmy w fartuszki lub gorsze, stare ubranka, których nie szkoda będzie poplamić. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się ewentualnymi zniszczeniami w zakresie garderoby i zagwarantujemy dzieciom tak potrzebną we wszelkich działaniach twórczych swobodę. Sami też załóżmy podobny strój, aby móc w pełni uczestniczyć w tej radosnej zabawie, bez zbędnych zmartwień.
Zostań artystą
W przypadku dzieci sprawdzą się te pomysły na wykonanie pisanek, które dadzą im jak największą samodzielność w działaniu. Nie główkuj więc nad skomplikowanymi metodami dekoracji świątecznych jajek, tylko zaufaj tradycji. Bardzo dobrym sposobem dekoracji pisanek, który trzeba wymienić na pierwszym miejscu, jest ich ozdobienie przy pomocy różnego rodzaju farbek. Zwróć uwagę na to, czy wybrane farby są ekologiczne i czy nie zawierają szkodliwych substancji. Najlepsze są dostępne na rynku zestawy do malowania palcami. Łatwo się zmywają i nie szkodzą delikatnej, dziecięcej skórze. Pozwalają zabawić się w prawdziwego malarza-artystę i stworzyć na jajku iście impresjonistyczny wzór, właśnie przy użyciu paluszków. Do nanoszenia farb można też tradycyjnie wykorzystać cienkie pędzelki. Pamiętaj jednak by nie były za długie, ewentualnie sama je skróć, tak żeby mieściły się w drobnej, dziecięcej rączce. Zanim zaczniesz malowanie warto odpowiednio przygotować jajka. Można np. ugotować je w łupinkach cebuli, dzięki czemu nabiorą ładnego, jednolitego beżowo-brązowego koloru na którym lepiej prezentować się będę różnego rodzaju malunki. Zrób to oczywiście odpowiednio wcześniej, tak by jajeczka ostygły zanim zasiądziecie do ich dekorowania. Inne kolory skorupek można uzyskać wykorzystując różnego rodzaju naturalne barwniki, prócz cebuli to np. sok z buraków, sok z marchewki czy liście czerwonej kapusty.
Stwórz mozaikę i jajko-niespodziankę
Do ozdabiania jajeczek można też wykorzystać papier kolorowy. Powstanie wtedy pisanka w rodzaju mozaiki. Polecamy jednak postawić na wydzieranki. Ten sposób sprawdzi się zwłaszcza w przypadku mniejszych dzieciach. Nie będziemy musieli się wtedy martwić o ewentualne wypadki z nożyczkami. Potrzebny jest też oczywiście odpowiedni klej, najlepiej w sztyfcie i taki, który będzie bezpieczny dla dziecka. Na rynku nie brakuje całej gamy produktów tego rodzaju, więc z łatwością znajdziecie je w najbliższym sklepie papierniczym. Inwencja twórcza w wyklejaniu zależy tylko od Was i Waszych pociech. Możecie tworzyć różnego rodzaju kompozycje – na całej powierzchni jajka lub tylko na fragmencie. Możecie stworzyć plastyczne abstrakcje albo wykreować realne kształty i postaci. Propozycją dla bardziej leniwych, ale lubiących ciekawe rozwiązania, jest też tworzenie świątecznych jajek-niespodzianek. Wystarczy zaopatrzyć się w bibułę, kawałek wstążki lub cienkiego sznureczka. Bibuła jest miękka, więc bez problemu stworzymy małe pakunki z jajkami w środku, które przewiązać trzeba od góry jak cukierka albo sakiewkę. Na tak stworzone opakowanie możemy również nakleić wydartego z papieru baranka albo kurczaczka lub pod wykorzystany do wiązania materiał wsunąć suszone kwiaty, np. lawendę, albo nasz rodzimy, świeży bukszpan. Tak stworzone pisanki będą nieco prostsze do wykonania, ale za to bardzo oryginalne i efektowne.
Uruchom wyobraźnię
Jeśli chodzi o dekorację wielkanocnych pisanek, na pewno każdy ma swoje ulubione metody, które chciałby przekazać swoim dzieciom. Niezależnie od tego, czy będą to farby, wyklejanki, pisaki czy wydrapywanki, ważne by pozwolić dziecku na stworzenie własnego, oryginalnego pomysłu. Na pewno maluchy zapytają Was, co mają namalować czy nakleić. Nie dawajcie im gotowej recepty, ale nie strońcie od podpowiedzi. Możecie zainspirować je opowieściami o świątecznych tradycjach i obyczajach. Zróbcie to w trakcie pracy nad pisankami. Niech ten czas będzie nie tylko zabawą, ale próbą wytłumaczenia dzieciom, oczywiście na tyle, na ile to możliwe, czym są Święta Wielkanocne. Jeśli nie będziesz znać odpowiedzi na któreś z dziecięcych dociekliwych pytań, nie bój się powiedzieć mu o tym. Razem poszukajcie rozwiązania. Niech to będzie przede wszystkim Wasz wspólny czas, spędzony w radosnym i twórczym oczekiwaniu na Święta.