Smoczek – wybór i higiena
Kupiłaś maleństwu łóżeczko, kosmetyki, ubranka oraz stertę pieluch. Teraz zastanawiasz się jak wybrać najlepszy smoczek. Czy wiesz jak o niego należy dbać?
Wchodzisz do sklepu z akcesoriami dla dzieci i rozglądasz się bezradnie, nie wiedząc, który będzie najlepszy dla Twojego maleństwa. Rzeczywiście, wybór smoczka to nie taka prosta sprawa. Ważne przecież, aby był on jak najlepszy dla szkraba…
Jaki najlepszy?
Ideałem jest, aby smoczek układał się w maleńkiej buzi tak, jak pierś podczas karmienia naturalnego. A więc powinien mieć kształt, przypominający kobiecą brodawkę wraz z otoczką. Ważne, aby podczas ssania język maluszka utrzymywany był w naturalnej pozycji – dlatego smoczek powinien być lekko spłaszczony od strony języka i lekko wypukły od strony podniebienia (kształt łezki). Tarczka powinna przylegać do buzi maluszka, ale nie może zasłaniać noska – Twoje dziecko musi przecież swobodnie oddychać. Najlepiej wybrać smoczek z silikonu lub lateksu, pod warunkiem, że dziecko nie jest uczulone na te tworzywa. Ważny jest atest PZH lub pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka – te informacje powinnaś znaleźć na opakowaniu. Przy zakupie smoczka, kieruj się jego wielkością. Musi być on bowiem dokładnie dopasowany do wieku szkraba. Tę informację również powinnaś znaleźć na opakowaniu.
Jeśli zdecydowałaś się na określony model smoczka, warto rozpatrzyć zakup 2-3 sztuk. Warto również zaopatrzyć się w specjalne ochronne opakowanie lub klips, za pomocą którego przypniesz smoczek do ubranka maluszka.
Ważna higiena
Przyniosłaś smoczek do domu i od razu chcesz go podać płaczącemu dziecku? To błąd! Najpierw gryzaczek trzeba wygotować, tak jak zaleca producent. W trakcie jego użytkowania również należy go myć i wyparzać. Jeśli upadnie na podłogę, nie podawaj go dziecku, dopóki nie będzie na nowo sterylny. W żadnym wypadku nie oblizuj smoczka! Chyba nie chcesz żeby Twój maluszek zaraził się od Ciebie próchnicą bądź infekcją? Pamiętaj, aby wymienić maluszkowi nowy smoczek po upływie 6 tygodni użytkowania. Nadgryziona lub zużyta gumka może być niebezpieczna dla szkraba. Nigdy nie wieszaj smoczka na szyi Twojego maleństwa. Może się udusić!