Słony smak przygody
Chcecie choć na jeden dzień uwolnić się od upałów i przeżyć wspaniałą przygodę? Wystarczy, że wybierzecie się do jednej z kopalni soli na południu Polski, gdzie temperatura powietrza wynosi 14-16 stopni! To gwarancja przeżycia niesamowitych chwil i skorzystania ze zdrowotnego wpływu jodu.
Odkryj Solilandię w wielickiej kopalni
,,Dawno temu do pięknych grot położonych pod ziemią w okolicach Wieliczki sprowadziły się krasnoludki. Skryły się tutaj przed ludzkim wzrokiem. Znalazły tutaj spokój, o którym marzyły, i pokochały nową ojczyznę” – Beata Kołodziej ,,Bajkowy przewodnik”
Cały dzień spędzony w Solilandii przeniesie Was w dawny, baśniowy świat, a Wasze maluchy będą zachwycone! Odkryjcie razem z dzieckiem tajemnice baśniowej krainy Solilandii, spotkajcie się ze Skarbnikiem Kopalni w Wieliczce i poszukajcie elementów z powieści Beaty Kołodziej pt. „Solilandia – pamiętnik wielickiego skrzata”. Po blisko trzech godzinach tej wyprawy, mali poszukiwacze na pewno zgłodnieją, dlatego czekają na nich wielickie przysmaki – Zupa Soliludka i Przysmak Skarbnika.
Jeżeli wolicie tradycyjne zwiedzanie to spacer podziemnymi szlakami będzie strzałem w 10. Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO wśród pierwszych 12 obiektów z całego świata. Jest to obiekt ukazujący historie polskiego górnictwa, który w sposób sobie szczególny szerzy również historię całego regionu. Podczas spaceru w kopalni zobaczycie wiele komór i grot, z których każda będzie niepowtarzalna, jak na przykład Komora Józefa Piłsudskiego, która powstała z połączenia dwóch wyrobisk soli zielonej, a następnie została zalana solanką. Zwiedzanie obejmuje również wiele kaplic, poczynając od kaplicy św. Antoniego, a kończąc na kaplicy patronki solnych górników- św. Kingi. Gdy zmęczycie się po całodziennej wyprawie, możecie odpocząć w podziemnej karczmie górniczej, gdzie można zjeść obiad w otoczeniu podziemnych skał.
Średniowieczny klimat poczujecie w Bochni
Podczas zwiedzania kopalni soli w Bochni zobaczymy najpiękniejsze wyrobiska na poziomie IV August (176 metrów) oraz poziomie VI Sienkiewicz (223 m głębokości). Wędrówkę podziemnymi korytarzami urozmaici także zwiedzanie kaplic ozdobionych pięknymi malowidłami czy specjalne ekspozycje przedstawiające prace górników sprzed wieków.
Kolejnym punktem zwiedzania jest pobyt w komorze Ważyn, gdzie dowolnie spędzając czas, można pograć w piłkę, czy zjechać 140 m zjeżdżalnią. Następną atrakcją, którą możemy sobie sprawić jest niezwykła przeprawa łodziami. Wyobraźcie sobie przemierzanie 120 metrowej komory na łodziach aż 230 metrów pod ziemią!
Kopalnia Soli w Bochni może także poszczycić się jedyną na świecie Podziemną Ekspozycją Multimedialną. Dzięki wizualizacji możemy poznać historię kopalni, sposoby wydobywania soli na przestrzeni lat czy katastrofy, z jakimi musieli mierzyć się górnicy podczas swojej pracy.
Jednak to nie koniec atrakcji! Chcecie poczuć średniowiecznego miasteczka? ,,Osada VI Oraczy” to rekonstrukcja średniowiecznej wioski, gdzie możemy zobaczyć jak wyglądała typowa małopolska zabudowa w tamtym okresie historycznym, a także spróbować swoich sił w tkaniu czy robieniu garnków.
Jeżeli chcecie spędzić dłuższe wakacje z całą rodziną, kopalnia oferuje wczasy zdrowotne, podczas których można poddać się wielu zabiegom, poprawić własną kondycje fizyczną, wypocząć i zrelaksować się. Podczas gdy Wy będziecie korzystać z dobrodziejstw bocheńskiej soli, Wasze maluchy mogą wziąć udział w półkolonii. Na małych miłośników kopalni czekają zajęcia plastyczne, techniczne i rzemieślnicze. Ponadto animatorzy zapewnią jak najwięcej zabaw ruchowych – bo ruch to zdrowie!
Zdrowsi dzięki soli
,,Sól silnym nas czyni, to balsam wszystkich rzeczy, Wszelkie szkody od ludzi solny balsam oddala” – Schroeter
Odwiedziny w kopalniach soli to nie tylko wspaniały sposób na spędzenie rodzinnego dnia, lecz warto także pamiętać o zdrowotnych walorach takiego pobytu. Naturalny mikroklimat komór solnych ma zbawienny wpływ na organizm. Wdychanie jodu bardzo dobrze wpływa na osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, niedoczynność tarczycy czy schorzenia dermatologiczne. Dodatkowo, badania wykazały, że 14-dniowe, 6,5-godzinne przebywanie w podziemnej atmosferze powoduje istotny spadek poziomu cholesterolu całkowitego, a także wzrost poziomu hormonu wzrostu.
Spotkanie ze Skarbnikiem Kopalni w Wieliczce, a może pobyt w średniowiecznej wiosce w ,,Osadzie VI Oraczy”?- wybór należy do Was! Na pewno będzie to niesamowita przygoda!