Skala Brazeltona
Obserwując nowonarodzone dzieci, amerykański pediatra T.Berry Brazelton stwierdził, że noworodki potrafią o wiele więcej niż nam się wydaje.
Tuż po narodzinach maluszka, lekarz naonatolog ocenia jego stan fizyczny. Służy temu skala APGAR – popularna w Polsce i na świecie. Dotychczas nie zwracano szczególnej uwagi na stan emocjonalny noworodka. Teraz, do oceny tego parametru służy skala Brazeltona (zwana często The Neonatonal Behavioural Assesment Scale – NBAS).
Skala Brazeltona służy ocenie indywidualnych możliwości i zdolności dziecka. Ich poznanie ma pomóc w budowaniu więzi miedzy rodzicami a dzieckiem. Skala nie jest testem badawczym, a narzędziem pomagającym zdefiniować stany dziecka. Można ją stosować w ciągu 2 miesięcy od urodzenia, także u wcześniaków urodzonych po 35 tygodniu ciąży.
Skala Brazeltona opiera się na kilku założeniach:
- Już od chwili narodzin dziecko komunikuje się z otoczeniem a to zachowanie jest jego specyficznym językiem
- Noworodki, nawet te które wydają się być słabe, od chwili narodzin są wysoce uzdolnione
- Nowonarodzone maluszki reagują na sygnały płynące z otoczenia, podejmując próbę ich kontrolowania
Najlepiej, jeśli badanie zostanie rozpoczęte w kilka dni po narodzinach. W ciągu 20-30 minut lekarz znający tę metodę uważnie obserwuje dziecko w czasie snu, czuwania i płaczu. Sprawdza, jak dziecko reaguje na poszczególne bodźce, czy potrafi samo uspokoić się i zasnąć. Specjalista ocenia zachowanie niemowlęcia w 28 pozycjach, ocenia też jego 18 odruchów. Na tej podstawie określa profil, charakteryzujący dziecko jako niepowtarzalną osobę: zwraca uwagę na jego mocne strony oraz na obszary, które sprawiają niemowlęciu trudności.