Skala Apgar – pierwsza ocena Twojego dziecka
Przejście ze świata wewnątrz brzucha mamy do tego zewnętrznego to duży szok dla każdego noworodka. Musi ono zmienić przepływ krwi przez serce i dostosować się do niższej temperatury otoczenia. Badanie w skali Apgar to pierwszy test, jaki musi przejść Twoje maleństwo. Warto więc zastanowić się, skąd się wzięło i co tak naprawdę oznacza.
Skąd ta nazwa
Nazwa skali Apgar pochodzi od nazwiska amerykańskiej lekarki Wirginii Apgar, która w 1953 roku opracowała system punktowy, pozwalający na szybką diagnozę stanu noworodka. Test wykonywany jest w pierwszej i w piątej oraz w szczególnych przypadkach w dziesiątej minucie po porodzie. Wykonywany jest celem szybkiej oceny stanu fizycznego noworodka. Na jego podstawie podejmowane są decyzje terapeutyczne, ewentualna szybka interwencja i intensywna terapia noworodka. Dziecko może otrzymać minimalnie 0 i maksymalnie 10 punktów. Ocenia się jego: kolor skóry, akcję serca, oddech, napięcie mięśni i reakcje na bodźce.
Ile punktów za co
Dziecko może otrzymać maksymalnie 10 punktów w pięciu kategoriach. Jeśli chodzi o zabarwienie skóry to jest to: 0 punktów dla sinego lub bladego ciała dziecka, 1 punkt w przypadku tułowia różowego i sinych kończyn i 2 punkty kiedy całe ciało jest różowe. Drugim parametrem jest akcja serca. Zero punktów otrzymuje dziecko z niewykrywalną akcją serca, 1 punkt kiedy ma poniżej 100 uderzeń za minutę i 2 punkty kiedy ma powyżej 100 uderzeń na minutę. Ważny jest też oddech ( 0 punktów za brak oddechu, 1 punkt za wolny i nieregularny oddech i 2 punkty za głośny płacz dziecka). Czwartym parametrem jest napięcie mięśni. Zero punktów otrzymuje dziecko, u którego stwierdzono brak lub wiotkość napięcia mięśni, 1 punkt w przypadku słabych ruchów kończyn i 2 punkty, jeśli dziecko wykonuje pełen zakres ruchów. Ostatnią rzeczą, którą należy zbadać jest reakcja noworodka na bodźce. Aby ją wykryć, wprowadza się dziecku cewnik do nosa. Dziecko otrzymuje 0 punktów, gdy w żaden sposób na to nie reaguje, 1 punkt gdy pojawi się grymas na jego twarzy i 2 punkty gdy zaczyna kaszleć lub kichać.
Wyniki badania
Dziecko, które uzyskało 8-10 punktów, uznawane jest za zdrowe, dobrze przystosowane do życia pozamacicznego i najczęściej nie wymaga innej pomocy niż odessanie śluzu z dróg oddechowych. Takie dziecko głośno krzyczy, ma regularny oddech, kończyny są przygięte do tułowia, wykonują dużo ruchów, co świadczy o jego prawidłowym napięciu mięśniowym. Jego skóra jest dobrze ukrwiona, różowa. Jeśli suma punktów wynosi 4-7 to noworodek jest w stanie średnim. Oddycha słabo i nieregularnie, nie płacze, czynność serca jest poniżej 100 uderzeń na minutę. Reakcja na cewnik jest słabo wyrażona, skóra jest blado – różowa z zasinieniem dłoni i stóp. Dziecko wykonuje pojedyncze ruchy kończyn.
Noworodki, które uzyskały 3 lub mniej punktów w skali Apgar wymagają natychmiastowej pomocy neonatologa i są kierowane na oddział intensywnej terapii.
Wynik badania w skali Apgar odnotowywany jest w książeczce zdrowia dziecka wraz z innymi informacjami na temat noworodka, m.in. jego wagą urodzeniową czy długością ciała.