Serce noworodka
Bije znacznie szybciej, bo aż dwa razy częściej niż Twoje. Czy to powód do zmartwienia? Nie! Przedstawiamy garść informacji na temat maleńkiego serduszka Twojej nowonarodzonej pociechy.
Puk, puk, puk… Jakby pędziły konie – tak bije serduszko noworodka. 120-160 uderzeń na minutę to niezły wynik, prawda? W tym wieku to normalne. Powie Ci o tym zapewne lekarz, który zaraz po urodzeniu maluszka sprawdzi bicie jego serduszka i oceni je w skali Apgar. Przyznanie 2 punktów oznacza, ze wszystko jest w porządku.
Małe serduszko pod lupą ginekologa
Wszelkie nieprawidłowości związane z budową i pracą serca można już diagnozować w życiu płodowym malca za pomocą badania USG. Im wcześniej wady zostaną wykryte, tym lepiej. Jeśli lekarz ma jakiekolwiek wątpliwości, wysyła przyszłą mamę na badanie pracy serca dziecka, które wykonywane jest aparatem Dopplera. W zaawansowanej ciąży do monitorowania pracy serca służy badanie kardiotokograficzne czyli KTG.
Po narodzinach
Jeszcze w szpitalu a potem przy rutynowych badaniach kontrolnych, lekarz osłuchuje serduszko malca. Oprócz dwóch miarowych tonów może słyszeć tzw. szmery. Zazwyczaj nie są one powodem niepokoju, ale pediatra może wystawić skierowanie na dodatkowe badania, zwłaszcza jeśli maluszek szybko się męczy, poci, ma duszności lub sinieją mu często usta. Specjalistyczne badania powiedzą bądź wykluczą poważniejsze problemy.