Samolotem z maluszkiem
Po zaplanowaniu wakacji, wybraniu oferty i długim oczekiwaniu, wreszcie nadchodzi chwila pakowania i wyruszenia w nowy, ciekawy świat. Podróż samolotem to idealna opcja, gdy wybieramy zarówno dalekie wojaże, jak i bliższe wyprawy. Jak przygotować się do podniebnej podróży z dzieckiem? Co ze sobą zabrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej!
Przygotowanie do podróży
Przed wyjazdem z dzieckiem na wakacje, a szczególnie przed dalekimi podróżami samolotem, warto zrobić listę najpotrzebniejszych rzeczy, które musisz ze sobą zabrać. Warto również wcześniej zaznajomić się z zasadami panującymi na danym lotnisku, choć obecnie są one coraz bardziej znormalizowane w całej Europie i na świecie. Przed wyjazdem należy również sprawdzić, czy na stronie internetowej portu lotniczego nie znajdują się dodatkowe informacje dotyczące lotu.
Zanim zdecydujesz się konkretne połączenie lotnicze, wybierz takie, które ma jak najmniej przesiadek. Dzięki temu nie będziesz zmęczona przenoszeniem dziecka, czy zestresowana przeprawami na kolejnym lotnisku. Jeżeli nie ma innej opcji i musisz lecieć z przesiadką, postaraj się, by odstęp między kolejnymi lotami był jak najmniejszy. Dzięki temu dziecko nie będzie się nudziło, a dodatkowo zaoszczędzisz czas, który mogłabyś wykorzystać na plażowanie.
By jak najlepiej przygotować dziecko do podróży, zwłaszcza, gdy będzie to pierwsza wyprawa samolotowa, warto, byś opowiedziała swojej pociesze, co po kolei będzie działo się na lotnisku. By dziecko jeszcze lepiej zrozumiało, co oznacza latanie, możecie razem poczytać historię, w której główni bohaterowie podróżują tym środkiem komunikacji. Warto również obejrzeć bajkę o Braciach Koala, którzy w każdym odcinku zaczynają swój dzień od podniebnej obserwacji ich okolicy, zastanawiając się komu dziś będzie potrzebna ich pomoc. Przeżycia dwóch braci na pewno rozbudzą ciekawość Waszego małego podróżnika.
Co zabrać ze sobą? Na pewno nie jedna z Was zadaje sobie to pytanie. Jeżeli Twoje dziecko jest jeszcze małe, należy koniecznie zabrać ze sobą pieluszki i mokre chusteczki. Powinnaś także spakować do torby podręcznej jedzenie i picie dla dziecka. Pokarmy dla maluszka nie muszą być pakowane w specjalne plastikowe torby, zostaną jednak poddane kontroli. Cieplejszy sweterek bądź kocyk również mogą się przydać z powodu temperatury, która panuje na pokładzie samolotu. Warto także zabrać ulubioną przytulankę dziecka lub książeczkę, by podczas lotu nie doskwierała Wam nuda.
Zalecenia medyczne
Kobiety, których ciąża przebiega bez komplikacji i stan zdrowia jest dobry mogą bez przeszkód podróżować samolotem. Kobiety, których poród przewidziany jest na najbliższy miesiąc powinny posiadać pisemne zaświadczenie lekarza o zgodzie na podróż. Zgoda powinna być wystawiona nie później niż 7 dni przed lotem. Nie zaleca się jednak podróży samolotem kobietom do 7 dni po porodzie oraz niemowlętom do 7 dnia życia, gdyż układ oddechowy i krwionośny tak małego dziecka nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Zatem z większym maluszkiem możesz już podróżować bez obaw. Z latania należy jednak zrezygnować, gdy dziecko ma stan zapalny ucha środkowego oraz zatok przynosowych lub inne infekcje nosa lub gardła. Jeżeli dziecko choruje przewlekle nie zapomnijmy o niezbędnych lekach w bagażu podręcznym.
Niezbędne dokumenty
Podczas zagranicznych podróży samolotem dziecko może posługiwać się następującymi dokumentami przy przekraczaniu granic:
paszport biometryczny
-dzieci poniżej 5 roku życia, z okresem ważności 12 miesięcy – wydawany na żądanie rodziców;
-dzieci w wieku od 5 do 13 lat, z okresem ważności 5 lat;
-dzieci powyżej 13 roku życia, z okresem ważności 10 lat.
paszport tymczasowy
-dzieci do 5 roku życia, z okresem ważności 12 miesięcy
-od 28 sierpnia 2006 nie dokonuje się wpisów danych dzieci do paszportów rodziców; wpisy dokonane przed tą datą zachowują ważność do czasu utraty ważności paszportu, w którym znajduje się wpis lub do dnia, w którym dziecko ukończy 16 rok życia.
dowód osobisty
-uprawnia do przekraczania granicy na terenie UE, państw członkowskich należących do Układu z Schengen, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do UE oraz innych państw, które na podstawie umów jednostronnych uznają ten dokument za odpowiedni do przekroczenia granicy.
O pokazanie dokumentów będziecie poproszeni przy odprawie biletowo- bagażowej. Oddacie wtedy swoje bagaże i otrzymacie kartę pokładową (boarding pass). Podczas kontroli bezpieczeństwa również zostaniecie poproszeni o okazanie dokumentów. Jeżeli podróżujecie poza strefę Schengen, znowu zostaniecie poproszeni o wylegitymowanie podczas odprawy paszportowej. Na sam koniec, przed opuszczeniem hali lotniskowej pracownik lotniska jeszcze raz sprawdzi, czy jesteście tą samą osobą, która widnieje w dokumentach. Dzieci przechodzą taką samą procedurę, jak dorośli. Jeżeli przy odprawie bagażowej lub paszportowej robi się kolejka, wtedy rodziny z dziećmi zostają przepuszczane, by jak najszybciej mogły załatwić wszelkie procedury.
Udogodnienia dla małych podróżników
W wielu portach lotniczych czekają na Was specjalne udogodnienia. Na lotnisku w Krakowie przygotowano pokój rodzinny i miejsce zabaw dla dzieci. W toaletach, zarówno męskiej, jak i damskiej, dzięki specjalnym przewijakom, będziecie mogli przewinąć Waszego maluszka. Jeżeli zapomniałaś czegoś z domu, niezbędne rzeczy możesz kupić w automacie medycznym czy sklepach na terenie lotniska. Podczas odprawy bagażowej możesz również poprosić o miejsce z przodu samolotu, gdzie zazwyczaj jest więcej miejsca i będziesz mogła postawić fotelik czy wyprostować nogi. Jeżeli zabierasz ze sobą wózek, możesz nadać go jako zwykły bagaż lub wnieść na pokład samolotu, gdzie stewardessa odda go podczas opuszczanie pokładu.
Ceny biletów dla maluchów to kolejne udogodnienie dla podróżujących rodzin. Dzieci poniżej dwóch lat mają prawo do 90% zniżki, jeżeli nie zajmują osobnego siedzenia i znajdują się pod opieką dorosłych; natomiast dzieci do 12 lat mają prawo do 50% zniżki. Starsze dzieci w wieku od 5 do 16 lat mogą już podróżować samodzielnie, wymagana jest wtedy tylko pisemna zgoda opiekunów.