Różyczka
Nie jest dla dziecka niebezpieczna, mimo iż jest chorobą zakaźną. Zazwyczaj ma łagodny przebieg, rzadko kiedy kończy się groźnymi powikłaniami. Jest natomiast bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się w brzuchu mamy maleństwa.
Różyczką łatwo się zarazić, gdyż rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Wystarczy, że jedno dziecko w żłobku czy przedszkolu jest chore – następne zachorowania to już kwestia niedługiego okresu czasu (zazwyczaj okres inkubacji to 2-3 tygodnie).
Zapobieganie
Nie ma stuprocentowego sposobu na uniknięcie choroby. Najlepszą ochroną przed zarażeniem się wirusem różyczki jest szczepienie. Szczepionka nie daje gwarancji na pełną ochronę organizmu przed wirusem, natomiast w momencie zachorowania, przebieg choroby jest znacznie łagodniejszy i praktycznie bez powikłań. Od 2004 roku szczepienie przeciw różyczce zostało wprowadzone do obowiązkowego kalendarza szczepień.
Objawy
Najbardziej typowym symptomem rozwijającej się choroby jest charakterystyczna wysypka. Na początku pojawia się za uszami, na czole, potem na całym ciele. Wysypka ma postać małych różowych lub czerwonych plamek i zazwyczaj jest bardzo intensywna – skóra wydaje się być zaczerwieniona a nie pokryta drobnymi plamkami. Do tego dochodzi gorączka oraz powiększone węzły chłonne. Maluszek może być rozdrażniony i marudny.
Co robić?
Różyczka nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jeśli jednak zauważyłaś charakterystyczne dla różyczki objawy u swojego maluszka, nie stawiaj sama diagnozy. Wezwij pediatrę bądź umów się na wizytę w przychodni (wcześniej jednak zaznacz, że przyjdziesz z dzieckiem u którego prawdopodobnie rozwija się choroba zakaźna).
Wysypka zazwyczaj mija sama po około 3 dniach. Nie trzeba jej niczym smarować, należy tylko zadbać o stosowanie w pielęgnacji skóry łagodnych środków myjących.
Fasolka w niebezpieczeństwie!
Różyczka nie jest groźna dla narodzonych dzieci, natomiast może bardzo zaszkodzić małemu szkrabowi, mieszkającemu w brzuchu przyszłej mamy. Wirus różyczki jest najbardziej niebezpieczny w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy kształtują się wszystkie najważniejsze narządy małego człowieka. Po tym okresie płód jest w miarę bezpieczny.
Jeśli planujesz dziecko, zrób odpowiednie badania krwi, które określą Twoją odporność na tę niebezpieczną w ciąży chorobę.