Problemy ze wzrokiem
Nosisz okulary? Dbaj o siebie i swój wzrok, tym bardziej, że teraz może on ulec chwilowemu pogorszeniu. Jeśli będziesz pod stałą opieką okulisty, ciąża i poród przebiegną prawidłowo.
Bardzo często bywa, że kobietom w ciąży pogarsza się wzrok. Nie dotyczy to tylko pań, które noszą okulary, ale również tych, które przed okresem ciąży świetnie widziały. Wszystkiemu winne są hormony, które mogą powodować obrzęki w gałce ocznej. Nie martw się, po porodzie najprawdopodobniej wszystko wróci do poprzedniego stanu.
Oszczędzaj się
Przyszłej mamie nie wolno dźwigać ciężarów nie tylko ze względu na ciążę. Zwiększony wysiłek może spowodować odklejenie się siatkówki – a to już naprawdę poważna sprawa. Unikaj również długiego przesiadywania przed komputerem (maksymalnie 4 godziny dziennie). Zbyt długie wpatrywanie się w ekran może doprowadzić do zespołu suchego oka. Objawia się on uczuciem „piasku w oczach”, zaczerwienieniem i podrażnieniem.
Okulary czy soczewki?
Soczewki możesz nosić do końca ciąży, pod warunkiem że nadal dobrze je tolerujesz. Może się zdarzyć, że podczas ciąży szkła kontaktowe będą powodowały u Ciebie uczucie dyskomfortu. Hormony, które szaleją Twoim organizmie zmieniają skład łez, co może powodować zaczerwienienie oczu. W takim wypadku po prostu wybierz ładne oprawki i zamień soczewki na okulary.
Pod kontrolą specjalisty
Jeśli masz problemy ze wzrokiem i jesteś pod stałą opieka okulisty, ciąża powinna przebiegać całkowicie normalnie. Wizyty u doświadczonego specjalisty są szczególnie ważne w przypadku silnej krótkowzroczności (powyżej pięciu dioptrii), gdy chorujesz na cukrzycę lub masz problemy z wysokim ciśnieniem krwi.
Poród
W zasadzie nie ma okulistycznych przeciwwskazań do porodu naturalnego. Jedynie bardzo duża krótkowzroczność, zmiany na dnie oka, oraz przebyte operacje przyklejania siatkówki, mogą być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Jednak o tym powinien zadecydować lekarz. Jeśli nosisz szkła, zapewne podczas porodu zostaniesz poproszona o ich ściągnięcie. Czasami podczas fazy silnego parcia dochodzi do krwotoku siatkówki. Nie jest on jednak groźny, zwykle wchłania się przeciągu kilku dni po porodzie.