Problemy ze snem
Jeśli nasze dziecko ma powyżej 3 latek i nie potrafi nieprzerwanie przespać ok. 10 godzin, bardzo prawdopodobne jest, że cierpi na zaburzenia snu. W czasie pierwszych dwóch lat życia dziecka usprawiedliwiamy jego problemy ze snem różnymi czynnikami: głodem, pragnieniem, kolką, faktem, że nie przyzwyczaiło się do nowego łóżeczka itd. Jednak gdy nasze dziecko jest już większe, a wciąż budzi się w nocy, może się okazać, że przyczyna kłopotu jest bardzo prosta: nie nauczyliśmy malucha spać.
Aby zadbać o odpowiednią higienę snu w życiu dziecka, ważne jest, byśmy przestrzegali kilku prostych zasad. Przede wszystkim, sprawmy, by łóżko kojarzyło się maluszkowi tylko i wyłącznie ze spaniem, nie pozwólmy, by było również miejscem zabaw czy oglądania telewizji. Postarajmy się również, aby, w miarę możliwości, dziecko wstawało codziennie o tej samej porze, bez względu na to, ile godzin przespało w nocy. W ten sposób wprowadzimy stały rytm snu, a tym samym sprawimy, że będzie on bardziej regenerujący.
Pokój, w którym urządzamy dziecku sypialnię, powinien być jak najbardziej wyciszony i oddalony od wszelkich źródeł hałasu. Czasami rodzice bagatelizują dźwięku dochodzące do pokoju dziecięcego, gdyż dla dorosłego ucha nie są one drażniące, maluszkowi mogą one jednak przeszkadzać i uniemożliwiać spokojny sen.
Dziecko nie powinno kłaść się do łóżka ani z pełnym, ani z pustym żołądkiem, bo może to spowodować, że nie będzie mogło zasnąć. Zatroszczmy się również o to, by nie podawać mu przed snem napojów zawierających kofeinę (np. coli) lub mocnej herbaty.
Jeśli nasze dziecko nie chce spać, nie zmuszajmy go na siłę do odpoczynku. W takich sytuacjach najlepiej będzie, jeżeli zajmiemy je jakąś monotonną czynnością, która sprawi, że senność nadejdzie sama. Zmuszając malucha do snu, narażamy go na stres i możemy znacznie pogorszyć sytuację, ponieważ zdenerwowany maluszek zacznie utożsamiać moment pójścia spać z czymś stresującym.
Nie zapominajmy również o tym, że regularna dawka ćwiczeń może znacznie pomóc w unormowaniu rytmu życia dzieci. Ćwiczenia fizyczne sprawią, iż nasze maluchy będą spokojniejsze, bardziej zmęczone wieczorem, a przez to jakość ich snu stanie się lepsza.