Prezent dla malucha
Z każdym nadejściem Bożego Narodzenia, Dnia Dziecka czy urodzin naszej pociechy stale pojawia się ten sam problem – jaki prezent będzie dla dziecka najbardziej odpowiedni i co naprawdę sprawi mu radość?
Czego jeszcze tutaj nie ma?
Niełatwo jest kupić dziś dziecku prezent. Zapewne gdy wejdziesz do pokoiku swojego maluszka, uzmysłowisz sobie, że on już przecież wszystko ma. Misie już niemal nie mają gdzie się podziać, są piłki, puzzle, książeczki, klocki, mnóstwo samochodzików czy lalek i wiele innych zabawek. Dlatego właśnie przed zakupieniem kolejnej należy się poważnie zastanowić, a przynajmniej wybrać nową z rozmysłem, na co potrzeba trochę czasu. Jeśli nie chcemy zbędnie stracić pieniędzy, a dziecku sprawić radość, oczekując przy tym od zabawki czegoś więcej niż jedynie rozrywki dla malucha, szukania prezentu nie można odkładać na ostatnią chwilę licząc, że przecież zawsze coś tam się kupi i to coś zawsze cieszy dziecko. Rzeczywiście niemal każda nowość wzbudza w dziecku zaciekawienie i radość, ale już rzadziej są to uczucia długotrwałe. A jaki jest sens kupować coś po to, by już jutro zostało rzucone w kąt i poszło w niepamięć jako jedna z wielu innych niczym niewyróżniających się zabawek?
Bogactwo kusi, ale myśleć trzeba
Rynek zabawkowy jest dziś niezwykle bogaty. Producenci zabawek prześcigają się nawzajem w wymyślaniu coraz to bardziej skomplikowanych, nowoczesnych, idących z duchem czasu zabawek. Niestety nie są to na ogół zabawki korzystne z punktu widzenia rozwoju dziecka. Coraz częściej okazuje się bowiem, że im bardziej udziwniona zabawka, tym mniej użyteczna, a im wierniej zastępuje przedmioty codziennego użytku (komputer, pralka, żelazko…), tym bardziej nie warto jej kupować. Takie zabawki właściwie w żaden sposób nie stymulują wyobraźni dziecka, która rozwija się dopiero wtedy, kiedy dziecko jej używa, aby wyobrazić sobie, że coś jest w zabawie czymś, choć w rzeczywistości jest czymś zupełnie innym.
Poznaj swoje dziecko
Nie chodzi o to, by zupełnie zamykać się na nowości w świecie zabawek. Czasem pojawia się na rynku jakaś perełka, którą warto sprawić maluchowi. Często jednak wystarczy przeanalizować te przedmioty, które dziecko już ma, by dokupić taką zabawkę, która może być wykorzystana do znanych mu już aktywności. Przykładem może być zestaw klocków, który w połączeniu z tym, co już jest w posiadaniu dziecka, umożliwi budowle bardziej okazałe, o większym stopniu złożoności. Warto inwestować w takie zabawki, które mogą być wykorzystane w wielu różnych zabawach. Kupienie maluszkowi ciężarówki z przyczepą umożliwia nie tylko zwyczajną zabawę autem, ale i pociąganie jej za doczepiony sznurek, nakładanie na przyczepę różnych przedmiotów, przewożenie na niej innych aut czy zabawkowych zwierzątek. Są i takie zabawki, które, mimo tego, że dziecko posiada już ich kilka, można kupować ze względu na to, iż dzieci często lubią je kolekcjonować – mowa tu o maskotkach, autach czy jakichś postaciach (żołnierzykach, Indianach itp.). Ważne jednak przede wszystkim znać swoją pociechę, jej potrzeby i zainteresowania. Od tego w głównej mierze zależy trafność prezentu.
Nie tylko zabawka
Na zakończenie warto pamiętać, że nie zawsze prezentem musi być zabawka. Po pierwsze, co to za przyjemność dać dziecku prezent w postaci zabawki, kierując się przede wszystkim świadomością, że jest to coś, czego ono jeszcze nie ma. Po drugie, i ważniejsze, często bardziej korzystne dla jego rozwoju będzie prezent w postaci spełnienia jakiegoś marzenia naszego dziecka – pójście z nim do zoo, do teatru lalkowego. Być może twój maluch stale bawi się w policjantów – zaprowadź go tam, gdzie spotkanie, a może i rozmowa z policjantem będzie możliwa. Prezentem może być pójście całą rodziną na lody, do wesołego miasteczka czy do parku wodnego. Może to być wspólna zabawa w teatrzyk, piratów – zabawa na całego, z przebraniami, malowaniem twarzy… Zapewne nieczęsto macie okazję zrobić coś wszyscy razem – tym bardziej takie niespodzianki mogą sprawić dziecku ogromną radość i wzbogacić go w cudowne wspomnienia. Tylko nie zapomnij z nim o tym później porozmawiać, by poznać jego doświadczenia z minionego dnia, który zorganizowany był przecież specjalnie dla niego!