Prawdy i mity na temat alergii
Jeśli zgłębiasz wiedze na temat alergii, ten artykuł jest dla Ciebie. Opisujemy kilka prawd i przesądów na temat tej choroby.
Każda wysypka jest objawem alergii
Fałsz. Wysypka może być objawem innej choroby (np. ospy, różyczki, gorączki trzydniowej). Jeśli natomiast skóra malca jest szorstka, sucha, a widoczne na niej czerwone zmiany (szczególnie na policzkach, rączkach i nóżkach) łuszczą się – prawie na pewno jest to alergia.
Karmienie dziecka piersią zabezpiecza je w 100% przed alergią
Fałsz. Pokarm mamy jest swoistym „parasolem ochronnym” przed tą chorobą, nie daje jednak całkowitej ochrony. U około 0,05 % dzieci karmionych pokarmem naturalnym, występują objawy nadwrażliwości pokarmowej.
Testy skórne są najbardziej miarodajne u dzieci powyżej 3 roku życia
Prawda. Za ich pomocą można sprawdzić, na co maluch jest uczulony. Pod skórę wprowadzany jest alergen, jeśli wywoła on zaczerwienienie lub obrzęk, świadczy to o uczuleniu. Testy w zasadzie wykonuje się u dzieci, które ukończyły 36 miesięcy.
Dziecko z alergią kontaktową powinno unikać basenów.
Prawda i fałsz. To zależy jaka woda jest w basenie i jaki jest stan skóry maluszka. Chlorowana może podrażniać delikatną skórę, może przyczynić się do powstawania na niej zmian. Dlatego dla małych alergików lepszy będzie basen z wodą ozonowaną.
Chore na astmę dziecko nie może uprawiać sportów
Fałsz. Może, a nawet powinno. W leczeniu astmy chodzi o to, aby możliwe było prowadzenie normalnego trybu życia. Aktywność ruchowa jest więc wskazana, pod warunkiem że choroba jest opanowana. Po konsultacji z lekarzem, maluch może więc pływać, skakać i biegać.
Czynnikiem wyzwalającym alergię mogą być spaliny samochodowe
Prawda. Mgła olejowa i cząsteczki sadzy ułatwiają rozwój astmy. Na skutek reakcji z promieniami słonecznymi, spaliny wytwarzają tzw. smog fotochemiczny, który jest silnym alergenem. Tak wiec dzieci w wielkich miastach są bardziej narażone na alergie niż dzieci mieszkające na wsiach.
Skłonność do alergii jest dziedziczna
Prawda. Alergię można odziedziczyć po rodzicach lub dziadkach. Największe prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę mają maluszki, których oboje rodzice są alergikami.