Prawa kobiet w ciąży
Kiedy dowiedziałaś się o ciąży, rozpływałaś się ze szczęścia. Powiedziałaś swoim bliskim i dzieliliście tę radość razem. Nadszedł jednak moment, kiedy musisz zakomunikować w pracy, że spodziewasz się dziecka. Zastanawiasz się, co będzie dalej i jakich przywilejów możesz oczekiwać od pracodawcy. Jako przyszła mama będziesz decydować o kilku kluczowych kwestiach związanych z ciążą i porodem. Przeczytaj, do czego masz prawo.
„Szefie, jestem w ciąży.”
W momencie, kiedy zgłaszasz pracodawcy, że jesteś w ciąży i potwierdzasz to zaświadczeniem lekarskim, musi on objąć Cię szczególną ochroną, co oznacza, że nie może Ci zlecać prac uciążliwych lub szkodliwych. Jeżeli zdarzy się, że zostaniesz poproszona o wykonanie zadania, które może Tobie lub dziecku zaszkodzić, spokojnie możesz odmówić i nie będzie to interpretowane jako naruszenie obowiązków pracowniczych.
Jeżeli nie możesz wykonywać dotychczasowych obowiązków, pracodawca powinien dać Ci nowe zadania, którym sprostasz bez problemu. Jeżeli będzie się to wiązało ze zmianą stanowiska, które jest gorzej opłacane, wówczas przysługuje Ci dodatek wyrównawczy.
Do czego jeszcze nie może Cię zobligować pracodawca? Wśród takich zleceń jest praca w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej a także delegacje poza miejsce pracy i zatrudnienie w systemie przerywanego czasu pracy.
Jeżeli planujesz badania i związaną z nimi nieobecność w pracy, wówczas przysługuje Ci prawo do takiego samego wynagrodzenia, jakie pobierałabyś będąc na urlopie. Jeśli boisz się, że nadużywasz przysługujących Ci praw i podejrzewasz, że pracodawca chętnie by się Ciebie pozbył, mamy dobra wiadomość. Szef nie może rozwiązać z Tobą umowy nawet, jeśli złożył wypowiedzenie przed tzw. okresem ochronnym, czyli przed 3 miesiącem ciąży. Jeżeli rozwiązanie umowy przypada na ten okres, jest nieskuteczne. Jeżeli otrzymałaś wypowiedzenie, kiedy nie byłaś w ciąży, ale zaszłaś w nią podczas trwania okresu wypowiedzenia i potrafisz to udowodnić, pracodawca nie może Ci podziękować za pracę.
Ochronie nie podlega wypowiedzenie umowy na okres próbny, która była zawarta na co najmniej miesiąc. Okres wypowiedzenia takiej umowy wynosi wówczas 7 dni. Jeżeli jednak umowa na okres próbny została zawarta na dłuższy czas niż jeden miesiąc, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, która zostałaby rozwiązana po upływie 3 miesiąca ciąży i trwa aż do dnia porodu, wówczas umowa wygasa, a mama traci status pracownika a więc i prawo do urlopu macierzyńskiego. Może natomiast pobierać zasiłek macierzyński.
A kiedy pracodawca może rozwiązać umowę? Takie przypadki są dwa: kiedy zlikwiduje działalność lub ogłosi jej upadłość.
Ty i służba zdrowia
W dowolny sposób możesz wybrać miejsce porodu. Chcesz rodzić w domu? Nie ma problemu pod warunkiem, że ciąża przebiegała bez komplikacji. Musisz jednak wcześniej skontaktować się z odpowiednią położną, która zdecyduje się na przyjęcie porodu domowego.
Masz także prawo do tego, by podczas porodu towarzyszyła Ci bliska osoba. Pamiętaj też, że pobieranie opłat za porody rodzinne jest niezgodne z prawem podobnie jak płacenie za znieczulenie. Jak każdy pacjent szpitala, masz prawo do rzetelnej i zrozumiałej informacji, poufności, możesz zadawać pytania i oczekiwać jasnych odpowiedzi. Twoja intymność nie powinna być naruszona przez osoby trzeci, chyba, że wyrazisz na to zgodę.