Pożegnania nadszedł czas…
Postanowiłaś odstawić maluszka od piersi. To niełatwe przeżycie dla Ciebie i dla dziecka. Jak spokojnie przejść ten trudny okres?
Pierś mamy to dla Twojego szkraba najwspanialsza rzecz na świecie. Jest dla niego źródłem pokarmu, najwspanialszą przytulanką i najdroższym przyjacielem. Nic dziwnego, że maluch protestuje, gdy chcesz mu zabrać to, co dla niego najdroższe. Jeśli postanowiłaś zakończyć karmienie naturalne, musisz wiedzieć, że mogą Cię czekać naprawdę ciężkie dni. Powinnaś jednak pamiętać o jednym: masz prawo podjąć taką decyzję – jeśli tak się stanie, musisz być stanowcza, konsekwentna i bardzo cierpliwa.
Najlepszy czas
Trudno powiedzieć, kiedy jest idealny moment na podjęcie takiej decyzji. Dużo zależy od samego malucha. Są dzieci, które same rezygnują z ssania piersi w wieku pół roku, są i takie, które najchętniej piłyby mleczko mamy do końca 3 roku. Trudno również określić najlepszy czas dla Ciebie. Decyzja bowiem często uzależniona jest od Twojej kondycji psychicznej czy warunków zewnętrznych (np. powrót do pracy, dłuższy wyjazd czy konieczność przyjmowania leków).
Przygotowania
Zanim definitywnie odstawisz malca od piersi, postaraj się jak najlepiej przygotować go do tego momentu. Przede wszystkim karm go tylko wtedy, jeśli maluch wyraźnie się tego domaga. Naucz go, że pierś to nie jest ani zabawka ani pocieszyciel. Po skończonym karmieniu, ubierz się (noś stroje, które utrudniają dostęp do piersi), zanim dziecko zacznie się bawić przy ukochanym „cycusiu”. Jeśli w trudnych chwilach w ciągu dnia malec będzie domagał się ukojenia płaczu poprzez przytulenie do piersi, postaraj się odwrócić jego uwagę.
Krok po kroku
Najlepiej odstawiać maluszka stopniowo i w sposób planowany. To najlepsza metoda zakończenia karmienia naturalnego – Tobie i dziecku pozwala odnaleźć się w nowej sytuacji. Rezygnuj kolejno z jednego karmienia w ciągu dnia i zastępuj je innym, atrakcyjnym posiłkiem. Po paru dniach opuść następne a potem kolejne karmienie. Z odstawieniem od piersi w ciągu dnia nie powinnaś mieć problemu. Gorzej może być wieczorem i w nocy.
Potrzebny tata
Po odstawieniu dziecka od piersi w ciągu dnia, pora na wieczór. Gdy uda Ci się wyeliminować i to karmienie, czas na pożegnanie z cycusiem w ciągu nocy. To może być na prawdę ciężka chwila dla Ciebie i malucha. Jeśli szkrab bardzo płacze i tym sposobem domaga się ukochanego pocieszyciela – niezbędna jest pomoc taty. Jemu łatwiej jest wytrzymać krzyk i łzy maluszka. Poza tym nie ma on fizycznej możliwości nakarmienia go piersią, wiec na pewno nie ulegnie. A i maluszkowi będzie łatwiej. W ramionach mamy może czuć, że upragniona pierś jest w zasięgu ręki a on nie może jej dostać! To może wywołać dodatkową falę smutku i rozżalenia.
Czas dla dziecka
Pożegnanie z piersią to zazwyczaj bardzo trudny moment dla Twojego szkraba. Dla niego to często tożsame z utratą mamy. Nie dopuść, aby dziecko tak czuło. Spędzaj z nim wiele czasu, pieść i przytulaj swojego malucha. Ssanie zaspokajało jego potrzebę bliskości. Teraz, kiedy ukochana przytulanka jest dla niego niedostępna, musisz mu okazać dużo więcej czułości. Powodzenia!