Poród – gdy nadejdzie wielki dzień
Im bliżej do porodu, tym większy odczuwasz niepokój i zastanawiasz się, czy już wszystko wiesz na ten temat. Oto garść informacji, które mogą Ci się przydać.
Czy powtarzające się skurcze oznaczają poród?
Wcale tak nie musi być. Około 20 tygodnia ciąży pojawiają się skurcze Braxtona – Hicksa, czyli przepowiadające. Jeśli znikają po tym jak zmienisz pozycję i nie narastają – z pewnością nie są to skurcze porodowe. Dopiero gdy zauważysz, iż stają się regularne, powtarzają się średnio co 10 minut i trwają około 30 sekund – pora jechać do szpitala.
Co to jest czop śluzowy?
Czop śluzowy to naturalny „korek” ze śluzu, zamykający szyjkę macicy. Dzięki niemu, podczas ciąży do maleństwa nie przedostają się bakterie a więc czop chroni maluszka przed infekcjami. Gdy zbliża się akcja porodowa, czop zostaje wypchnięty – w takim przypadku lepiej skontaktuj się z lekarzem – szyjka macicy się rozwiera i być może zaczyna się akcja porodowa.
Jak wygląda łóżko porodowe?
Ten swoisty „mebel” na porodówce jest tak skonstruowany aby położna i lekarz mogli z łatwością kontrolować przebieg porodu. Łóżko jest więc wysokie i wąskie – personel szpitalny musi mieć łatwy dostęp do rodzącej kobiety. Zazwyczaj nad nim znajduje się duża lampa, która daje bardzo jasne światło.
Czy muszę mieć robioną lewatywę?
Niekoniecznie, możesz nie wyrazić zgody na jej przeprowadzenie. Jednak jeśli chcesz uniknąć przy porodzie niemiłej niespodzianki, lepiej wykonać lewatywę – ten zabieg możesz przeprowadzić sama w domu.
Czy to prawda że nacięcie krocza boli?
Jeśli zrobione jest w sposób prawidłowy – nie powinno boleć. Położna powinna dokonać nacięcia krocza w odpowiednim momencie, czyli w chwili gdy (w fazie szczytu skurczu) główka dziecka odcina dopływ tlenu do komórek. W takiej sytuacji krocze jest naturalnie znieczulone.
Czy wyjście maluszka na świat oznacza koniec porodu?
Nie, musisz jeszcze urodzić łożysko. Jego wydalanie jednak trwa o wiele krócej niż poród dziecka i towarzyszą mu o wiele słabsze skurcze. Podczas tego etapu porodu, lekarz zawsze dokonuje oceny łożyska – przede wszystkim sprawdza, czy zostało ono wydalone w całości.