Poproszę o znieczulenie
Intensywność odczuwania bólu porodowego może być różna u każdej z nas. W dużym stopniu zależy od indywidualnej wytrzymałości na ból. Nie bez znaczenia jest też odpowiednie nastawienie, możliwość ruchu podczas porodu oraz wcześniejsze poznanie metod oddychania.
Często zdarza się, iż naturalne metody radzenia sobie z bólem zawodzą. Wówczas z pomocą przychodzi współczesna medycyna, dzięki której kobiety nie muszą już rodzić w boleściach.
Wielu lekarzy uważa, iż ból jest bardzo istotny, aby poród przebiegł bez komplikacji. Dzięki niemu kobieta wie, kiedy zaczyna się akcja a dzięki rosnącej sile skurczów, kiedy dziecko pcha się na świat. Jednak czasami ból jest tak ogromny, że w połączeniu z lękiem rodzącej, może utrudniać poród i pozostawić niesmak, przez co niektóre kobiety nie decydują się na kolejną ciążę.
Znieczulenie zewnątrzoponowe
Jest to metoda najbardziej popularna. Znieczulenie to można zastosować po rozpoczęciu porodu i utrzymywać aż do zakończenia akcji. Polega ono na podaniu środka znieczulającego wprost do zewnątrzoponowej przestrzeni kanału kręgowego, dzięki czemu ból jest blokowany. Można usłyszeć opinie, iż jest ono niebezpieczne i może uszkodzić kręgosłup. Sytuacja taka jest właściwie niemożliwa, ponieważ igłę wkłuwa się poniżej rdzenia kręgowego. Najczęstszym powikłaniem po tym znieczuleniu, jest występujący już po porodzie ból głowy. Do innych powikłań dochodzi bardzo rzadko, lecz może się zdarzyć:
– zahamowanie akcji porodowej, dlatego ważne by znieczulenie to podawać gdy poród jest już zaawansowany.
– spadek ciśnienia tętniczego, aby temu zapobiec jest ono monitorowane
– porażenie mięśni oddechowych
Po raz pierwszy znieczulenie zewnątrzoponowe zastosowano w 1897 roku a w Polsce do znieczulania podczas porodu używa się go od lat 70.
Znieczulenie dożylne
Stosuje się w pierwszym okresie porodu. Pomaga rozluźnić mięśnie, nie jest jednak zalecane gdyż ma mnóstwo skutków ubocznych i źle wpływa na dziecko.
Zastrzyk lub czopek
Ma działanie rozluźniające, można je zastosować w każdej fazie porodu.
Pamiętaj, iż o znieczulenie możesz poprosić w każdym momencie, więc nie bierz go ze strachu przed bólem. Może akurat okaże się on dla Ciebie znośny i naturalny środek łagodzący ból, jakim są endorfiny, wystarczy.