Połóg
Połóg to okres 6 tygodni po porodzie, podczas których w organizmie kobiety zachodzą zmiany, mające na celu przywrócenie stanu organizmu sprzed ciąży. Samopoczucie w tym okresie zależy od tego, jak ciężki był poród oraz od wsparcia partnera i najbliższego otoczenia.
Pamiętasz, jak ważna była opieka lekarska wtedy, gdy maluszek był jeszcze w Twoim brzuchu? Teraz, gdy dziecko jest już na świecie, również potrzebna Ci jest opieka specjalisty. To, co dzieje się z Twoim organizmem, jest teraz bardzo ważne. Powracanie do stanu sprzed ciąży łączy się z różnymi dolegliwościami, które mogą być dla Ciebie mało przyjemne.
Zwijanie się macicy
Kurczenie się macicy trwa ok. 6 tygodni. Odczuwane jest jako ból w dole brzucha, który w pierwszych dniach po porodzie może być naprawdę dokuczliwy. Ból może być silniejszy podczas karmienia piersią, gdyż wydzielana jest wówczas oksytocyna. Substancja ta przyczynia się do wydzielania mleka z piersi lecz powoduje również skurcze macicy, o czym wiele kobiet może się przekonać podczas porodu.
Krwawienie z dróg rodnych
Krwawienie, to nic innego jak wydalanie odchodów z dróg rodnych. Może trwać ok. 6 tygodni. Z organizmu usuwane są resztki błony śluzowej, krwi z macicy, a także bakterie i części tkanek. Krwawienie jest skutkiem gojenia się ran macicy, które pozostały po łożysku oraz ran, powstałych podczas porodu. Wydzielina zmienia swoją barwę począwszy od krwistoczerwonej, poprzez brunatną, żółtą, aż do surowiczej.
Zmęczenie
Zależy w dużej mierze od tego jaki miałaś poród, ile trwał, jaką masz wytrzymałość na ból i od emocji jakie Ci towarzyszyły. Nie żałuj sobie po porodzie kilku godzin na prysznic, relaks i sen. W kolejnych dniach wygospodaruj zawsze kilka chwil dla siebie. Pamiętaj, że im bardziej będziesz wypoczęta, tym lepiej zajmiesz się maluszkiem.
Obolałe piersi
Do momentu ustabilizowania się ilości wytwarzanego pokarmu do potrzeb dziecka, możesz odczuwać bolesność piersi a nawet ich obrzęk. Zazwyczaj w 3 lub 4 dobie po porodzie występuje tak zwany nawał pokarmu. Przystawiaj wówczas często maluszka do piersi, bo nic tak nie pomaga, jak ich opróżnienie. Czasami jednak, nawet największy żarłok, nie poradzi sobie z ilością mleka. Musisz wówczas odciągnąć po karmieniu pozostałą ilość mleka, za pomocą odciągacza. Mleko możesz zamrozić w specjalnych woreczkach i przechowywać do 6 miesięcy. Może również pojawić się temperatura. Na obrzęk bardzo pomaga okład z liści kapusty. Liście należy rozbić (np. młotkiem do mięsa) i obłożyć piersi. W niektórych przypadkach może dojść do zapalenia piersi, dlatego jeśli mimo opróżnienia piersi temperatura nie spada, udaj się do lekarza.
Boląca rana
Do kilku dni po porodzie, możesz odczuwać ból w pobliżu rany krocza, jeśli miałaś nacięcie lub pęknięcie (nieco dłużej odczuwalny jest ból w okolicach rany po cesarskim cięciu). Możesz mieć wrażenie odrętwienia tej okolicy a także dyskomfort podczas siedzenia i chodzenia. W tym czasie bardzo ważna jest higiena osobista, aby nie doszło do zakażenia. Należy często myć ranę i dokładnie ją osuszać. Podpaski należy zmieniać nie rzadziej niż co 3 godziny a w razie potrzeby częściej. Jeśli nie musisz, nie siedź i nie stój za długo – to również może zwiększać ból. Gdy po kilku dobach od porodu ból nie mija lub się powiększa, skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Problemy z układem moczowym i zaparcia
W pierwszych godzinach po porodzie możesz mieć problem z oddawaniem moczu. Jednak z dnia na dzień powinno być coraz lepiej. Dużo pij – to na pewno pomoże, organizm zacznie znów prawidłowo funkcjonować. Przy zaparciach, nic tak nie pomaga jak ruch, gimnastyka i lekkostrawna dieta. Gdy to nie przynosi ulgi, możesz pomóc sobie czopkiem przeczyszczającym, lecz zawsze taką decyzję skonsultuj z lekarzem.
Nadpotliwość
Nadmierne pocenie jest wynikiem zmęczenia po porodzie oraz zmianami gospodarki hormonalnej. Dzięki niemu, z Twojego organizmu usuwane są płyny, które nazbierały się podczas ciąży. Po kilku dniach nadpotliwość powinna zaniknąć.
Miesiączka
U kobiet, które nie karmią piersią, pierwsza miesiączka pojawia się zazwyczaj ok. 6-8 tygodnia po porodzie, natomiast u kobiet karmiących jest to bardzo różnie. Czasami miesiączki nie ma nawet kilka miesięcy. Pamiętaj jednak, że karmienie piersią nie chroni przed kolejną ciążą.
Po okresie połogu, czyli po 6 tygodniach od porodu, konieczna jest wizyta kontrolna u lekarza. Sprawdzi on, w jakim stanie jest macica i czy ewentualne rany dobrze się zagoiły.