Podróż z brzuszkiem
W ciąży nie musisz rezygnować z podróży. Zwłaszcza, jeśli przebiega bez komplikacji a Ty czujesz się dobrze. Jednak teraz, kiedy jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale również za rozwijające się w Twoim brzuchu maleństwo, musisz szczególnie zadbać o Wasze bezpieczeństwo i wygodę.
Czym podróżować i na co trzeba zwracać uwagę gdy jesteś w trasie? Oto kilka praktycznych rad.
Samochód
Samochód to najpowszechniejszy i chyba najbardziej wygodny sposób przemieszczania się dla przyszłej mamy. Trzeba jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze ZAPINAJ PASY. Wprawdzie kodeks drogowy zezwala kobietom w zaawansowanej ciąży na jazdę bez zapiętych pasów, jednak lepiej zrezygnuj z tego przywileju. Wyreguluj je tak, aby nie były zbyt luźne ani zbyt ciasno przylegały do brzucha. Nie stanowią bowiem wtedy dobrej ochrony dla Ciebie jak i dla Twojego dziecka. Pas biodrowy załóż poniżej brzucha: poprzez górna cześć ud, jak najniżej na biodrach. Pas ramienny powinien przebiegać w poprzek ramienia, między piersiami. Jeśli obawiasz się, że nagłe hamowanie może zaszkodzić dziecku, kup specjalne nakładki ochronne.
Poduszka powietrzna jest dodatkowym zabezpieczeniem dla Ciebie jak i dla Twojego maleństwa. Nie powinno się więc jej demontować.
Unikaj wyboistych dróg, które mogą pogorszyć Twoje samopoczucie. Omijaj również jazdę w miastach w godzinach szczytu, gdyż stanie w korkach wśród spalin nie tylko źle wpływa na zdrowie ale również utrudnia szybki dostęp do opieki medycznej w razie potrzeby.
W zaawansowanej ciąży, jeśli to możliwe, lepiej jednak zrezygnuj z prowadzenia samochodu. Duży brzuszek utrudnia manewrowanie kierownicą a silne ruchy Twojego dziecka mogą odwracać Twoją uwagę (a tym samym powodować chwilową utratę koncentracji i panowania nad kierownicą).
Autokar
Podróż autokarem to niestety nie najlepszy pomysł, zwłaszcza jeśli trasa jest długa. W autokarach często jest duszno i ciasno. Jeśli do tego zepsuje się klimatyzacja (bądź jej w ogóle nie ma), to taka podróż z pewnością nie wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie fizyczne. Siedzenia w autokarze często są zbyt blisko siebie aby móc swobodnie rozprostować nogi. Taka sytuacja grozi zapaleniem żył i obrzękami. Drgania jakie powoduje jazda autokarem mogą pogorszyć Twoje samopoczucie.
Jeśli więc musisz podróżować autokarem wybierz miejsce w jego środkowej części (wibracje tam są najmniejsze). Upewnij się również czy autokar ma czynną toaletę: niestety często bywa, iż swobodny dostęp do toalety wcale nie jest taki oczywisty. W czasie przerw w podróży korzystaj z możliwości wyjścia z autokaru, pospacerowania i zaczerpnięcia świeżego powietrza.
Pociąg
Podróż pociągiem jest o wiele wygodniejsza niż podróż autokarem. Jeśli miejsca w przedziale jest wystarczająco dużo, możesz swobodnie wyciągnąć nogi na sąsiednie siedzenie. Masz również możliwość przespacerowania się i rozprostowania nóg. Dostępna jest również toaleta, gdzie w razie potrzeby można się odświeżyć. W razie konieczności, często można zakupić coś do picia lub jedzenia.
Decydując się na podróż pociągiem koniecznie pamiętaj o wykupieniu miejscówki. Jeśli podróżujesz nocą, wykup kuszetkę. Podróż pociągiem to lepszy pomysł niż autokar, jednak w razie potrzeby, dostęp do opieki medycznej jest znacznie bardziej utrudniony.
Komunikacja miejska
Nie każda z kobieta posiada samochód czy prawo jazdy. Czasami w ciąży jesteś zmuszona przemieszczać się środkami komunikacji miejskiej. Postaraj się zająć wolne siedzenie a jeśli takiego nie ma, nie bój się poprosić o ustąpienie miejsca. Jeśli ciąża jest widoczna, teoretycznie nie powinno być z tym problemów (choć w praktyce różnie to bywa). Jeśli brzuszka jeszcze nie widać po prostu powiedz, że jesteś w ciąży i poproś o ustąpienie miejsca. Stojąc, narażasz się na nagły wstrząs lub upadek w sytuacji, kiedy kierowca będzie musiał zahamować.
Jadąc środkiem komunikacji miejskiej postaraj się o miejsce przy oknie. W autobusach czy tramwajach często jest duszno. Siedząc blisko okna będziesz miała łatwiejszy dostęp do świeżego powietrza.