Pieluszki wielorazowe – co powinnaś wiedzieć
Gdy Twój maluszek pojawia się na świecie staniesz przed dylematem: tradycyjna pieluszka czy pampers? Sklepowe półki uginają się od pampersów, dlatego z pewnością sięgniesz po nie w pierwszej kolejności, a tradycyjna pielucha wyda Ci się czymś zamierzchłym. Wcale nie musi tak być! Pieluszki wielorazowe są dziś coraz bardziej popularne, łatwo dostępne i nie przypominają pieluchy tetrowej, którą być może sama nosiłaś. Co powinnaś wiedzieć o pieluchach wielorazowego użytku?
Pieluszki wielorazowe kontra pampersy
1. Pieluszki wielorazowe wykonane są z naturalnych materiałów, możesz uszyć je samodzielnie, skład pampersów podawany na opakowania bardzo często nie zawiera wszystkich składników wykorzystanych do produkcji jednorazówki, więc nie masz pewności co zakładasz na pupę swojego maluszka.
2. Pieluszki z materiału zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza w okolicy pieluszkowej.
3. Pieluszki z materiału wydzielają znacznie mniej nieprzyjemny zapach niż jednorazówki.
4. Gdy używasz pieluch wielorazowych dokładnie widzisz ile i jak często Twój maluch wydziela.
5. Pieluchy wielorazowe musisz zmieniać częściej niż jednorazówki, dzięki czemu dziecko przez krótszy okres jest narażone na kontakt z niebezpiecznymi substancjami np. z amoniakiem.
6. Twoje dziecko zużyje ok. 8 pieluch dziennie, co w przypadku jednorazówek skutkuje górą śmieci wyprodukowaną przez cały okres pieluszkowania, gdy wszywasz wielorazówek nie zanieczyszczasz środowiska.
7. Używanie pieluszek wielorazowych jest tańsze niż pampersów. Pieluszki kupujesz raz i pierzesz co 1-2 dni.
8. Używasz wielorazówek – jesteś eko!
Jaką pieluszkę wielorazową wybrać?
Na rynku dostępnych jest bardzo dużo rodzajów pieluszek wielorazowych, które nieznacznie się od siebie różnią. Jeżeli nie potrafisz zdecydować, która będzie najbardziej funkcjonalna możesz kupić kilka różnych pieluch i przetestować jak sprawdzają się w praktyce. Warto zapytać także o opinię bliską Ci osobę, która stosowała, bądź stosuje u swojego maleństwa wielorazówki.
Pieluszka z kieszonką tzw. Pocket – bardzo miła w dotyku, wykonana od zewnątrz z PULu (oddychający poliester), od wewnątrz z mikropolarku, wyposażona w kieszonkę na chłonne wkłady. Główną zaletą tych pieluszek jest ich uniwersalność (można wymieniać tylko wkłady, bez konieczności zmiany całej pieluszki) i szybki czas schnięcia.
Pieluszka AIO (All in one) – jest bardzo podobna do pieluszki z kieszonką, z tą różnicą, że wkładka jest wszyta na stałe lub wpinana na napy. Pieluszka ta jest prosta w obsłudze, zakłada się ja jak pampersa. Minusem jest długi czas schnięcia pieluszki.
Pieluszki formowane (fitted) – ten rodzaj pieluszek wygląda jak jednorazówki. Zapina się je na rzepy, napy lub wiąże na troczki. Pieluszki mogą być wykonane z bawełny, bambusa, konopi, mikrowłókna i innych mieszanek. Na pieluszkę formowaną należy ubrać otulacz, który zabezpiecza przed wydostawaniem się z pieluszki „niespodzianek”.
Pieluszka do składania – wykonana jest z prostokątnego kawałka materiału (tetra, flanela), który składa się na kilka warstw i zapina na klamerkę, następnie należy ubrać otulacz, który zabezpieczy ubranka przed zamoczeniem.
Otulacz – chroni ubranko przed zabrudzeniem i zamoczeniem. Otulacz jest niezbędny jeżeli używasz pieluszek składanych i formowanych. Otulacze najczęściej wykonane z PUL, polaru lub naturalnej wełny, doskonale sprawdzają się zarówno latem i zimą.
Ile pieluszek potrzebuje Twój maluch?
Niemowlę na początku zużywa ok. 12 pieluszek dziennie, w kolejnych miesiącach życia potrzebuje ich już mniej – ok. 6-8. Postaraj się ustalić ile dziennie pieluszek zużyje Twoje dziecko, po jakim czasie od zmiany pieluszki ją wypierzesz i kiedy wyschnie. Liczbę potrzebnych Ci pieluszek możesz zmniejszyć stosując dodatkowe wkłady chłonne, a pieluszkę typu „kieszonka” możesz użyć 2 – 3 razy wymieniając tylko sam wkład. Początkowy koszt zaopatrzenia w pieluszki może wydać Ci się duży, ale pamiętaj, że pieluszki kupujesz tylko raz, możesz wykorzystać je przy kolejnym dziecku lub odsprzedać. Pieluszki wielorazowe są także tańsze niż pieluszkowanie dziecka pampersami.