Pessar
Nie wszystkie przyszłe mamy wiedzą, co to jest tajemniczy pessar, i w jakim celu stosuje się go u ciężarnych kobiet. Te, które stanęły przed koniecznością jego założenia są pełne obaw, które postaramy się rozwiać i pytań, na które wspólnie poszukamy odpowiedzi.
Krążek ratunkowy
Pessar to wspólna nazwa dla wielu rodzajów specjalistycznych, wykonanych z silikonu krążków, stosowanych przez lekarzy w leczeniu i zapobieganiu różnym dolegliwościom. Zaleceniem do stosowania pessaru jest między innymi zespół bólowy miednicy mniejszej, problemy z trzymaniem moczu, oraz zapobieganie niewydolności cieśniowo – szyjkowej u kobiet w ciąży.
Niewydolność… czyli właściwie co?
Niewydolność cieśniowo – szyjkowa, zdarza się niezmiernie rzadko, jednak nie należy jej lekceważyć. Definiuje się ją jako przypadłość uniemożliwiającą utrzymanie ciąży do planowanego terminu porodu z powodu osłabienia tkanek szyjki macicy. Aby zapobiec przedwczesnemu pojawieniu się maleństwa na świecie, konieczne jest wzmocnienie szyjki – operacyjnie, poprzez założeniu szwu, lub właśnie poprzez założenie ginekologicznego pessara.
Czy to boli?
Założenie krążka odbywa się zwykle w gabinecie ginekologicznym. Lekarze nie potrzebuje do przeprowadzenia zabiegu żadnych dodatkowych narzędzi, nie jest konieczne także stosowanie znieczulenia, gdyż założenie pessara jest całkowicie bezbolesne – u niektórych kobiet powoduje on jedynie niewielki dyskomfort już w trakcie użytkowania.
A co z dzidziusiem?
Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy wprowadzenie ciała obcego do pochwy nie zaszkodzi nienarodzonemu maleństwu. Na szczęście, współczesna medycyna świetnie poradziła sobie z problemem powstawania ewentualnych infekcji. Pacjentkom, którym założono krążek zaleca się stosowanie ochronnych globulek, kremów przeciwgrzybicznych oraz przeciwbakteryjnych. Profilaktycznie wykonuje się także posiew z kanału szyjki. Niepokój mam wzbudza także zwiększona ilość wydzieliny z pochwy, która (jeśli nie ma zastanawiającego wyglądu lub zapachu), jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Jeśli jednak jakiś objaw nie daje ci spokoju, wiedz, że zawsze lepiej odwiedzić lekarza prowadzącego ciążę, choćby po to, żeby usłyszeć, że u malucha wszystko jest w porządku.
Pessar a seks
Musimy pamiętać, że podczas stosowania pessara, nie wolno nam odbywać stosunków seksualnych. Niektórzy lekarze uważają natomiast, że samo osiąganie orgazmu (nie poprzez penetrację) jest nie tylko dozwolone, ale nawet może przynosić przyjemność nie tylko tobie, ale poprzez przypominające kołysanie, delikatne skurcze macicy także twojemu dziecku. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli w waszym przypadku wszelkie prowadzące do orgazmu pieszczoty są niewskazane, to zawsze możesz pozwolić sobie na chwile łagodnej czułości z partnerem, które w tym szczególnym dla was czasie umacniają waszą relację.