Okres prenatalny – tu rodzi się prawdziwa miłość
Czas ciąży to bardzo ważny okres dla Ciebie i Twojego dziecka. Dowiedz się, jak faza prenatalna wpływa na rozwój więzi pomiędzy Tobą a Twoim nienarodzonym dzieckiem.
Miłość bezwarunkowa
Według teorii pewnego znanego psychologa Ericha Fromma miłość, matki tym różni się od miłości ojca, że jest bezwarunkowa. Matka kocha swoje dziecko już z tego tylko powodu, że ono jest. Jednak matka ma jeszcze jedną nad ojcem przewagę, ma szczególny czas na to, by więź pomiędzy nią a dzieckiem była wyjątkowo silna jeszcze przed narodzinami – okres ciąży.
Więź niezwykła
Prawidłowy początek rozwoju więzi na kilka miesięcy przed przyjściem na świat maluszka dobrze rokuje Waszej relacji w przyszłości, szczególnie tej najbliższej. Mama, która potrafiła zbliżyć się do swojego dziecka, czuć jego obecność, wręcz nawiązywać z nim kontakt, kiedy ten jeszcze zamieszkiwał jej brzuszek, ma szansę na lepsze porozumienie z nim po narodzeniu. Będzie bardziej wyczulona na jego potrzeby, jako noworodka i niemowlaka, będzie reagować szybciej i trafniej na rozmaite sygnały, które wysyła dzidziuś poprzez płacz, kwilenie czy krzyk.
Pierwsze kroki
Nawiązywanie z nienarodzonym dzieckiem kontaktu przez matkę zaczyna się tak naprawdę już w pierwszych miesiącach ciąży. Przecież już wtedy Twój organizm zaczyna dawać ci wyraźne znaki wskazujące, iż w Twoim łonie rozwija się nowe życie. Mowa tu o nudnościach czy nadmiernej senności w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Już wtedy masz czas na to, by zacząć przyzwyczajać się do myśli, że wkrótce zostaniesz mamą. A zatem to już wtedy zaczynasz myśleć o dziecku, wyobrażać sobie, jak to będzie, gdy maluch przyjdzie na świat i jaki on będzie. To pierwsze kroki do rodzenia się przywiązania do dziecka, czyli początek więzi z nim, choć do tego czasu przecież nawet go jeszcze nie widziałaś!
Zderzenie wyobraźni z rzeczywistością
W drugiej części ciąży Twoja więź z nienarodzonym dzieckiem zacieśni się jeszcze bardziej. Wtedy bowiem wyobrażenia o nim staną się bardziej realne, gdyż zaczniesz naprawdę czuć jego obecność w swoim brzuszku, bo jego ruchy staną się dla Ciebie wyraźne. Poczujesz jego zmiany pozycji ciała. Jego aktywność w twoim łonie w sposób naturalny i automatyczny natychmiast wywoła u Ciebie specyficzne zachowania – zaczniesz dotykać i głaskać się po brzuchu. Te działania mają na celu nie tylko uspokojenie maluszka, ale i pokazanie mu w pewien sposób, że jego obecność w Twoim organizmie nie jest ci obojętna, że czujesz jak się porusza, że go zwyczajnie zauważasz. Tym bardziej Wasza więź będzie jeszcze silniejsza, kiedy zaczniesz do dzidziusia mówić.
Ostatnie chwile
W tych ostatnich tygodniach ciąży nie będziesz mieć żadnej wątpliwości, że w Twoim brzuchu znajduje się prawdziwy mały człowieczek – Twój synek lub córeczka. Będziesz bowiem w stanie wyczuć już nie tylko jego ruchy i zmiany pozycji, ale nawet poszczególne jego części ciała! Jego kopanie, bez względu na to, czy to chłopczyk czy dziewczynka, zacznie dawać Ci się we znaki, ale mimo to jeszcze korzystniej wpłynie na Waszą relację jeszcze przed jego narodzinami. Zaczniesz wyczuwać, jak maluch pobudza się w reakcji na Twój głos czy na dźwięki muzyki. Poczujesz, jak się uspokaja, bądź śpi.
Wasz czas
Nie bój się prób nawiązania kontaktu ze swoim nienarodzonym dzieciątkiem. Miej na uwadze, że jego stymulacja w okresie prenatalnym może naprawdę korzystnie wpłynąć na rozwój po przyjściu na świat. Wiele zależy jednak od Twojej wiedzy na temat przebiegu ciąży oraz tego, jak w ogóle postrzegasz fakt, iż wkrótce zostaniesz mamą. Pamiętaj, Wasza więź i Twoja miłość do dziecka rodzi się jeszcze przed jego narodzinami. Wykorzystaj więc ten czas, który natura ofiarowała właśnie Wam!