Odruchy u noworodka
Dziecko rodzi się wyposażone w odruchy, często chroniące go i pomagające mu utrzymać się przy życiu. Dlatego, zanim zostaniesz wypisana ze szpitala, lekarz sprawdzi czy Twój maluszek ma między innymi odruch: Moro, ssania, stąpania, szukania, chwytny.
Tuz po narodzinach, układ nerwowy maluszka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Jego ruchy (głową czy rączkami) są mimowolne. Występowanie odruchów wrodzonych jest jak najbardziej normalne. Z czasem zanikną i będzie to świadczyć o prawidłowym rozwoju dziecka. Oto niektóre z nich.
ODRUCH MORO
Jest to odruch występujący w odpowiedzi na gwałtowną zmianę położenia ciała noworodka, nagły hałas, ostry dźwięk. Zanika około 4 miesiąca życia. Noworodek reaguje energicznym wyprostowaniem kończyn górnych i dolnych, wygięciem pleców w łuk i odchyleniem głowy do tyłu, po czym zaciska pięści, a odrzuconymi wcześniej na boki rękami wykonuje powolny ruch objęcia klatki piersiowej.
ODRUCH SSANIA
Już podczas życia płodowego maluszek ćwiczy ssanie, wkładając własne paluszki do buzi. Odruch ten jest niezwykle ważny, gdyż po narodzinach pozwala noworodkowi pobierać pokarm z piersi mamy lub z butelki. Gdy włożysz noworodkowi do buzi swojego palca czy smoczek, natychmiast zacznie go ssać. Odruch zanika około 3 miesiąca życia. Potem maluch ssie świadomie – gdy jest głodny, zmęczony, smutny. Jeśli zauważyłaś, że Twoje dziecko słabo ssie, zwróć się do pediatry. Może to mieć bowiem wpływ nie tylko na odżywianie malca ale również na późniejszy rozwój jego mowy.
ODRUCH STĄPANIA
Jeśli lekarz chwyci noworodka pod paszki tak aby jego stópki opierały się o podłoże, to zauważysz że maluch unosi je tak, jakby chciał wykonać krok. Nie próbuj tego sprawdzać samodzielnie – możesz uszkodzić malcowi kręgosłup! Odruch zanika około 3 miesiąca życia.
ODRUCH SZUKANIA
Pomaga szkrabowi odszukać pierś. Gdy dotkniesz policzek maluszka palcem czy brodawką, automatycznie odwróci on głowę w tę stronę. Odruch zanika około trzeciego-czwartego miesiąca życia.
ODRUCH CHWYTNY
Gdy położysz swój palec na małej dłoni noworodka, maluszek automatycznie zaciśnie ją w piąstkę. Będziesz zdumiona, jak mocno potrafi to zrobić! Odruch zanika koło 6 miesiąca życia – w tym okresie szkrab świadomie już zaciska dłonie na przedmiotach które go interesują.