Odmrożenia u dziecka – jak sobie z nimi poradzić?
W porównaniu z dorosłymi, dzieci są bardziej narażone na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych takich jak np. mróz czy zimny wiatr. Dlaczego tak się dzieje? Skóra maluchów jest dużo cieńsza i delikatniejsza. Tym samym – bardziej narażona na odmrożenia.
Odmrożenia, czyli miejscowe uszkodzenia tkanek powstają na skutek działania niskich temperatur. W określonych partiach ciała może dojść do całkowitego bądź częściowego ograniczenia przepływu krwi, co w efekcie może doprowadzić do martwicy skóry. Najbardziej narażone na odmrożenia są: dłonie, stopy, uszy, policzki i nos.
Lepiej zapobiegać…
Podstawowym sposobem zapobiegania przykrych zimowych dolegliwości skórnych u dziecka jest ciepłe ubranie. Najlepiej odziać pociechę na cebulkę. Obowiązkowo trzeba pamiętać o szaliku, ciepłej czapce, solidnych rękawicach i butach. Pamiętaj! Ubranie nie może być w jakimkolwiek stopniu ciasne gdyż uwierając, powoduje słabsze krążenie krwi. Ta zasada dotyczy również butów – zbyt ciasne z wielkim prawdopodobieństwem spowodują problemy, nie tylko natury ortopedycznej. Wybierając się na zimowy spacer, pamiętaj o posmarowaniu buzi dziecka specjalnym kremem ochronnym. Starsza pociecha niech spędza czas aktywnie – biegając lub spacerując. Młodszą pociechę wsadź do wózka lub sanek i okryj ciepłym kocem.
Gdy doszło do odmrożeń
Po zimowym spacerze dokładnie obejrzyj skórę dziecka. Jeśli w którymkolwiek miejscu jest ona czerwona i sina, szorstka i twarda, zaczyna pękać i wywoływać pieczenie – to znak że doszło do odmrożenia. W tym wypadku przenieś dziecko do ciepłego pomieszczenia i podaj mu do picia np. herbatę. Jeśli odmrożeniu uległy kończyny, zanurz je w letniej wodzie o temperaturze około 37°C. Na pozostałe części ciała nakładaj niezbyt ciepłe okłady. Uwaga! Zbyt gorąca woda może dokonać dodatkowych uszkodzeń skóry! Jeśli pojawiły się pęcherze, to znak że doszło do odmrożeń II lub III stopnia i sprawa wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Pamiętaj, aby nie przekłuwać pęcherzy a jeśli do tego dojdzie samoistnie, skórę okryj jałowym opatrunkiem.