Odetchnij na wsi!
Macie już dość kolorowych, podobnych do siebie ofert biur podróży, „odpoczynku” na zatłoczonej plaży, śpiewu ptaków i szumu morza zagłuszonego hałasem? Gospodarstwa agroturystyczne wychodzą naprzeciw Waszym oczekiwaniom i przedstawiają alternatywne pomysły na wakacyjny wypoczynek.
Domowa atmosfera, relaks na świeżym, zdrowym powietrzu, w ciszy, na łonie natury. Teraz piękno morza, jezior, gór jest w zasięgu Waszego wzroku, ręki i portfela. To idealne rozwiązanie na spędzenie wakacji z maluchem.
Od morza do Tatr
Gospodarstwa agroturystyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem turystów i można stwierdzić, że takie ośrodki wyrastają niemal jak grzyby po deszczu. Tak naprawdę każdy zakątek Polski kryje w sobie piękno, a gospodarstwa agroturystyczne mają za zadanie ukazać jego walory, zachowując troskę o środowisko, podtrzymując lokalną tradycję i zapewnić jak najwięcej atrakcji swoim gościom. Zarówno miłośnicy spacerów po górach, jak i obserwowania zachodów słońca nad morzem, wędkowania czy spływów kajakowych, znajdą coś dla siebie.
Z dzieckiem i dla dziecka
Wakacje w takim gospodarstwie to połączenie przyjemnego z pożytecznym dla Waszego malucha: karmienie zwierząt domowych, jazda konno, próbowanie dań regionalnej kuchni na bazie ekologicznych produktów, zabawa w czystym środowisku, na świeżym powietrzu, z dala od hałasu. Przebywanie na wsi pozytywnie wpłynie na zdrowie fizyczne i umysłowe Waszego dziecka, a także wzbogaci je o nowe umiejętności. Niektóre gospodarstwa mają szeroki wachlarz ofert dla rodzin z dziećmi i są wyposażone w taki sposób, aby zapewnić rodzicom spokój o swoje pociechy, a maluszkom komfort, bezpieczną i przyjemną zabawę. Przebywając w gospodarstwie agroturystycznym nie usłyszycie od Waszego dziecka, że się nudzi. Atrakcji jest mnóstwo: place zabaw, kąpieliska, ścieżki rowerowe, lepienie w glinie, nauka haftu, poznawanie roślin, łowienie ryb, karmienie zwierząt domowych, zajęcia sportowe, pokazy pieczenia chleba, słuchanie bajek przy ognisku, konkursy, malowanie obrazów, zajęcia edukacyjne, zwiedzanie okolicznych zabytków, parków narodowych, przygotowywanie przetworów i wiele innych.
Nie tylko latem, nie tylko w Polsce
Choć lato jest porą roku, która zdecydowanie sprzyja wycieczkom, to zimą można odkryć na nowo uroki tych samych miejsc. Wakacje to wcale nie ostatni dzwonek na pobyt w gospodarstwie agroturystycznym. Wyobraźcie sobie, jak wielką frajdę może sprawić dziecku kulig, czy jazda na nartach. Może następne ferie zimowe, Boże Narodzenie albo Sylwestra spędzicie na gospodarstwie? Rodziny poszukujące agroturystycznych atrakcji za granicą również nie będą zawiedzeni. Oto kilka propozycji:
Włochy
Kolebka światowej agroturystyki. To miano zawdzięcza pięknym krajobrazom i wyjątkowej kuchni. To nie przypadek, że niezmiennie, od kilku lat w czołówce atrakcji agroturystycznych Włoch znajdują się plantacje wina, gaje oliwne, mozzarella i makaron. Wśród najbardziej atrakcyjnych pod względem agroturystyki regionów Włoch, prym wiedzie Toskania.
Czechy
Agroturystyka nie rozwija się tu tak szybko jak w Polsce, ale można znaleźć tu coś ciekawego dla całej rodziny. Do najbardziej popularnych atrakcji agroturystycznych Czech zalicza się jazda konno. Warto odwiedzić Morawy Południowe, gdyż rozsławiła je przede wszystkim tradycja winiarska, a także ludowa muzyka, architektura, stroje i liczne festiwale folklorystyczne.
Hiszpania
Tutaj Wasza rodzina może mieszkać w zupełnie nowej kwaterze lub w 300-letniej posiadłości w kraju Basków, gdzie po dzień dzisiejszy oliwę z oliwek wyciska się za pomocą starej prasy.
Bułgaria
Ze względu na urozmaicony krajobraz tego państwa, agroturystyka cieszy się zainteresowaniem turystów przez cały rok. Latem można odpocząć na plażach Warny czy Albeny. Jesienią wsie położone nad brzegiem Dunaju przyciągają festiwalami wina. Zimą można korzystać z górskich stoków, a wiosna to pora, w której co roku odbywa się Festiwal Róż. Podczas tego festiwalu wybiera się Królową Róż, ma miejsce rytuał zbierania róż w ogrodzie różanym i na koniec wyrusza pochód ulicami miasta.
Kilka praktycznych informacji:
-od 25 do 50 zł – tyle zapłaci jedna osoba za nocleg w gospodarstwie agroturystycznym,
-od 100 zł – to kwota, w którą wliczony jest nocleg dla jednej dorosłej osoby lub dziecka, pełne wyżywienie i atrakcje dla malucha,
-często za dzieci do 1 roku życia nie trzeba płacić, a dzieci, które nie ukończyły 8 roku życia mają nawet 60% zniżki,
-niektóre gospodarstwa dają możliwość negocjacji ceny dla rodzin, które planują dłuższy pobyt,
-wybierając gospodarstwo agroturystyczne należy zwrócić uwagę na:
*warunki mieszkaniowe,
*udogodnienia dla maluszka takie jak łóżeczko, miejsce do przewijania, wanienka,
*czy jest dobrze rozbudowany plac zabaw,
*czy warunki do zabawy wewnątrz i na zewnątrz są bezpieczne,
*czy organizowane są zajęcia edukacyjne i profesjonalna opieka nad dzieckiem,
*czy posiłki są przystosowane dla maluchów,
*czy są zwierzęta domowe i czy można uczestniczyć w życiu gospodarskim,
*czy można korzystać z rowerów i innego sprzętu turystycznego.