Oczami noworodka
Obraz widziany oczami noworodka jest 30 razy mniej ostry niż ten, widziany oczami dorosłych. Co dokładnie widzi Twój nowonarodzony szkrab? Przeczytaj!
W szóstym tygodniu życia płodowego na główce małego zarodka powstają niewielkie wybrzuszenia – miejsca, gdzie wkrótce powstaną oczy. Już tydzień później formują się powieki, a w oczach gromadzi się tęczówka – oczka przypominają dwie czarne kropki, ułożone po bokach głowy maluszka. W czternastym tygodniu, oczy znajdują się już na swoim miejscu – z przodu główki. W szesnastym tygodniu ciąży nadal są zamknięte, ale stają się wrażliwe na zmiany oświetlenia. Dziesięć tygodni później następuje ważna rzecz: maluszek otwiera oczy. Od tej pory szkrab uważnie ogląda otoczenie, ale widzi tylko światło i cień. To tylko krótkie streszczenie tego, jak –od momentu poczęcia – rozwijają się narządy wzroku Twojego maluszka. Zanim wzrok maluszka w pełni się ukształtuje, minie parę miesięcy. A co widzi noworodek?
Twarz mamy najważniejsza
Noworodek po wpływem ostrego światła mruży oczy, natomiast w półmroku lub ciemności bada spokojnie otoczenie. Maluszek najwyraźniej widzi z odległości 20-30 cm, reszta to dla niego ciemne i jasne plamy, w dodatku rozmazane. Ty, karmiąc go piersią, lub podchodząc do łóżeczka, instynktownie się nad nim pochylasz. To dlatego maluszek Twoją twarz rozpoznaje jako pierwszą, o czym za niedługo Cię poinformuje promiennym uśmiechem.
Wspieraj w rozwoju
Noworodek widzi silne, kontrastowe zestawienia, najwyraźniej w kolorach białym i czarnym. W miarę upływu czasu maluszek rozpoznaje kolory: początkowo zielony i czerwony, następnie żółty, a wieku 4 miesięcy niebieski. Jego świat jawi się w dwóch wymiarach – maluszek jeszcze nie potrafi dokładnie ocenić, co znajduje się bliżej a co dalej. Noworodek lepiej widzi to co jest na obrzeżach jego pola widzenia niż to, co znajduje się w centrum. Znakomicie jednak potrafi śledzić wzrokiem wolno poruszające się przedmioty. Bardziej skupia się na ludzkiej twarzy niż na przedmiotach.
Mając taką wiedzę, możesz aktywnie wspierać wzrok maluszka w rozwoju. Kupuj zabawki, które mają prosty kształt i formę oraz są w kontrastowych kolorach. Duża jednokolorowa (lub np. biało-czarna) zabawka w kształcie koła bardziej zaciekawi maluszka niż wielobarwny miś. Zabawki wieszaj raczej z boku łóżeczka niż na wprost małych oczek. Nad łóżeczkiem możesz przypiąć obracający się wolno mobil, może być z pozytywką. Maluszka z pewnością zainteresują wolno obracające się przedmioty. Na szczebelkach łóżeczka powieś dużą fotografię z wyrazistymi oczami i ustami. Zobaczysz jak zaciekawi ona malucha! Zamiast zdjęcia, możesz również przyczepić balonik z namalowanymi oczami, nosem i ustami. On również przykuje uwagę Twojego malca.