O wpływie diety na płeć dziecka
Jeśli chciałybyście mieć wpływ na płeć swojego dziecka, warto przyjrzeć się swojej diecie. Odpowiednie odżywianie i dobór składników zwiększą bowiem wasze szanse na urodzenie maluszka o określonej płci.
Trochę teorii
Naukowcy zastanawiają się od lat nad wpływem diety matki na płeć dziecka. Znaczenie ma tutaj zarówno dawka energii znajdująca się w danym posiłku (czyli jego kaloryczność) jak i wybór konkretnych składników pokarmowych. Jeśli chodzi o kaloryczność posiłków to w badaniach przeprowadzonych na Uniwersytetach Exeter i Oxford, zauważono wyraźny związek pomiędzy wyższą dawką energii w diecie kobiety podczas okresu poprzedzającego zajście w ciążę, a częstszymi narodzinami synów. 740 kobiet będących po raz pierwszy w ciąży i nie znających płci płodu, poproszono o dostarczenie informacji dotyczących ich nawyków żywieniowych przed i na wczesnym etapie ciąży. Następnie podzielono je na 3 grupy, w zależności od liczby spożywanych kalorii dziennie. W grupie o najwyższym spożyciu energii 56% kobiet urodziło synów, w porównaniu z 45% w grupie stosującej dietę o najniższym potencjale energetycznym. Im większe spożycie kalorii, tym większe prawdopodobieństwo dostarczenia organizmowi większej ilości składników odżywczych – między innymi potasu, wapnia, witaminy C, E i B12. A już wcześniej wykazano, że stan odżywienia kobiety może mieć związek z płcią poczętego dziecka. Wystarczy spojrzeć na roczniki statystyczne, żeby zauważyć, że w czasie wojen, klęsk głodu, bądź na obszarach borykających się z problemem niedożywienia, rodzi się więcej dziewczynek.
Trochę praktyki
Już wiemy jak kaloryczność spożywanych przez nas posiłków przed poczęciem naszego dziecka może mieć wpływ na jego płeć. Udowodniono jednak także, że mając określone preferencje co do płci dziecka, warto sięgnąć po konkretne produkty spożywcze. Oto wskazówki, o jakich składnikach pokarmowych powinnaś szczególnie pamiętać, próbując wpłynąć na płeć swojego maluszka:
Jeśli marzy Ci się Piotruś
Wybieraj te produkty, które są bogate w potas (banany, morele, pomidory, ziemniaki, marchew, brokuły, owoce cytrusowe, pietruszka) i sód (sól kuchenna). Jesteś wegetarianką? To niedobrze, bo bazą twojej diety powinno być mięso. W ramach przekąsek podjadaj warzywa oraz suszone owoce. Na podwieczorek zafunduj sobie szklankę gęstego soku pomidorowego lub wielowarzywnego. Wystrzegaj się dużych ilości orzechów, czekolady oraz nabiału.
Jeśli marzy Ci się Ola
Wybieraj te produkty, które są bogate w wapń (sery, mleko, jaja, kapusta, buraki, mięso, ziemniaki, orzechy) i magnez (orzechy, czekolada, kasza, rośliny strączkowe, kukurydza, szpinak, ryby). Jedz dużo nabiału i nie odmawiaj sobie potraw mącznych – pokochaj makarony i kluski. Bogate w wapń i magnez są także rośliny strączkowe: fasola, groch, bób, soczewica, soja. W ramach deseru jedz czekoladę, a herbatę słódź miodem.
Jeśli chodzi o chęć wpływu dietą na płeć swojego dziecka, należy pamiętać, że wszystko należy robić w granicach zdrowego rozsądku. Zbyt jednostronna dieta mogłaby bowiem źle wpłynąć na rozwój dziecka i doprowadzić do poważnych schorzeń u matki ( jak na przykład nadciśnienia przy diecie „na chłopca” czy kamicy nerkowej przy diecie „na dziewczynkę”).