O akceptacji w ciąży
Akceptacja jest ważnym elementem każdego związku. Jest wiele spraw we wspólnym życiu, które mogą być prawdziwym sprawdzianem dla pary. Jedną z nich jest okres ciąży – czas oczekiwania na dziecko.
Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, związanych zarówno z jej emocjami jak i wyglądem fizycznym. Wszystko po to, by organizm kobiety sprostał nowej sytuacji, jaką jest ciąża, a maleństwo rozwijające się w brzuszku miało zapewniony pełen komfort do prawidłowego rozwoju i życia.
Emocje
Na początku ciąży – hormony szaleją. Dotkliwym tego efektem są wahania nastrojów przyszłej mamy. Kobieta w jednej chwili jest radosna, a za moment popada w czarną rozpacz, wylewając litry łez – tak wyglądają typowe huśtawki nastrojów. Dlatego partner kobiety ciężarnej powinien wykazywać się cierpliwością i dużym zrozumieniem dla swojej ukochanej.
Hormony a wygląd
Szereg zmian, które zachodzą w czasie dziewięciu miesięcy ciąży w organizmie przyszłej matki, jest związanych się z pracą hormonów. U jednych kobiet poprawia się wygląd cery, a inne mają problemy z pojawieniem się ciemnych plam na twarzy (tzw. ostuda) lub trądziku. Często dziąsła są bardziej wrażliwe i skłonne do krwawień, a włosy nie są wcale lśniące i mocne. Wraz z rozwojem ciąży, u kobiety rosną brzuch i piersi – skóra się rozciąga, w wyniku czego mogą pojawić się rozstępy. Poza tym wzrasta ilość płynów tkankowych i mogą występować obrzęki kończyn. Ciąża jest obciążeniem dla całego organizmu przyszłej mamy a tym samym dla wszystkich jej organów. O wiele bardziej wydajnie muszą pracować układy: oddechowy, krążeniowy, moczowy. Część kobiet w ciąży ma tylko mały brzuszek, a inne chodzą opuchnięte z wielkim brzuchem i jest im bardzo ciężko i niewygodnie (szczególnie, gdy na kostkach mają obrzęki a stopy nie mieszczą się już w żadne buty). Dlatego część przyszłych mam może się czuć mało atrakcyjnie.
Sposoby na relaks
Dobrym sposobem, by przyszła mama mogła się zrelaksować jest masaż pleców, nóg – w ten sposób partner może przynieść ulgę swojej ukochanej. Jeśli para uczestniczy w zajęciach szkoły rodzenia, położna na pewno pokaże wszystkie ćwiczenia, które można robić wspólnie w domu.
Zapisanie się do szkoły rodzenia i chodzenie z partnerką na zajęcia jest również elementem akceptacji, zrozumienia i wsparcia.
Brak akceptacji, brak seksu
Choć dla większości mężczyzn widok kobiety w ciąży jest jednym z najbardziej kobiecych, może się zdarzyć, że mężczyzna odsunie się od partnerki i nie będzie miał ochoty na seks.
Być może powodem takiej sytuacji jest obawa o maluszka. Należy mu wytłumaczyć, że jeśli nie ma przeciwwskazań od lekarza ginekologa, to seks jest jak najbardziej zdrowy i bezpieczny dla przyszłej mamy i maleństwa.
Zmniejszone libido może dotyczyć również kobiety w ciąży. Często wynika z tego, że nie czuje się ona atrakcyjna lub z powodu różnych dolegliwości towarzyszących ciąży. O tym również trzeba porozmawiać.
Rady dla taty:
– Dużo ciepła i serdeczności przyda się kobiecie, która leży w łóżku większą część ciąży i boi się o swoje dziecko, by nie urodziło się za wcześnie.
– Słowa zrozumienia potrzebne są również kobiecie, która nie akceptuje swojego nowego wyglądu, bo np. bardzo przytyła.
Przyszłe mamy są bardzo wrażliwe na słowa innych ludzi, dlatego partner powinien być dla nich wsparciem przez całą ciąże.