Niemowlę na basenie
Coraz większą popularność, również w Polsce, zyskują zajęcia dla niemowląt, organizowane na basenach. Dla dzieci są one świetną zabawą, dla rodziców doskonałym relaksem po całym dniu, czy tygodniu pracy.
Woda jest znakomitym stymulantem rozwoju dziecka, dlatego wielu lekarzy, rehabilitantów, pediatrów jak również samych rodziców zaleca i rekomenduje udział w takich zajęciach już od 3 miesiąca życia niemowlęcia.
W opiniach wielu ekspertów możemy usłyszeć, iż udział w zajęciach na basenie i ćwiczenia w wodzie mają ogromy wpływ na rozwój psychomotoryczny niemowląt. Dzieje się tak dlatego, że woda dostarcza brzdącom wielu nowych pozytywnych bodźców, których nie mają szans doznać w domowym środowisku. Aktywność ruchowa w wodzie stanowi wspaniałą gimnastykę dla mięśni i stawów. Każdy instruktor stara się stworzyć jak najlepsze warunki do aktywnego rozwoju umiejętności pływackich maluszków, wykorzystując wiele kolorowych akcesoriów i zabawek. Podczas zajęć panuje rodzinna atmosfera, ponieważ odbywają się one zazwyczaj w małych grupach.
Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z pływaniem?
Pamiętaj, że Twoje dziecko było dotąd kąpane w wanience, w cichej i spokojnej atmosferze pokoju lub łazienki. Dlatego, przed pierwszymi zajęciami przygotuj malucha i siebie do wizyty na basenie :
-Sprawdź teren pływalni pod kątem przystosowania do zajęć z maluchami. Zwróć uwagę czy są przewijaki, jaka jest temperatura powietrza w szatni i temperatura wody (powinna być w granicach 31-33 stopni Celcjusza). Dowiedz się, w jaki sposób woda jest uzdatniania do kąpieli – chlorowana, ozonowana, naświetlana promieniami UV. Czy są schodki, aby bezpiecznie wejść do wody trzymając dziecko? W jakich godzinach nie ma dużego tłumu i jest wolna niecka basenowa?
-Postaraj się zdobyć zgodę lekarza pediatry na uczestnictwo dziecka w zajęciach z wodzie.
-Zacznij od oswojenia dziecka z ludźmi, zorganizuj kilka spacerów w miejsca bardziej zatłoczone np. park. Możesz także odwiedzić basen, na którym odbywają się zajęcia.
-Stopniowo wydłużaj czas codziennych domowych kąpieli (zajęcia na pływalni trwają około 30 minut).
-Powoli obniżaj temperaturę wody, w której maluch jest codziennie kąpany, pamiętając o tym, że różnica jednego stopnia jest już odczuwalna.
-Przed pierwszą wizytą na pływalni, pokaż się dziecku kilka razy w czepku, tak aby podczas zajęć nie przestraszyło się Twojego nowego wizerunku.
-Porę karmienia ustal najpóźniej na 30 minut przed rozpoczęciem zajęć.
-Bezpośrednio przed wejściem do wody nie smaruj dziecka oliwką ani kremem, ponieważ ciało malucha zanurzonego w wodzie będzie śliskie, co utrudni zapewnienie mu bezpieczeństwa.
-Przed opuszczeniem budynku pływalni warto dokładnie wysuszyć malucha oraz odczekać około 30 minut, dzięki czemu unikniesz przeziębienia i drobnych infekcji.
Co zabieramy na basen?
-Karnet uprawniający do wejścia na zajęcia (jeśli jest wymagany przez szkołę pływania prowadzącą zajęcia).
-Strój kąpielowy dla rodzica oraz specjalną pieluszkę do pływania dla dziecka. (siebie i dziecko ubieramy dopiero na basenie !!!)
-Ręczniki: dla siebie i dwa dla malucha.
-Szlafrok dla dziecka.
-Nosidełko, które ułatwi przygotowanie dziecka do zajęć.
-Kosmetyki dla siebie i malucha.
-Pieluszkę dla dziecka na zmianę.
-Ulubioną zabawkę (przyda się, jeśli starsze dziecko nie chce wyjść z wody lub rozpłacze się w szatni).
-Przekąskę, by posilić się po zajęciach.
-Ceratkę, aby położyć ją na przewijaku i w nosidełku.
Pierwsze zajęcia z pływania
Zajęcia na basenie są często czymś nowym dla naszego dziecka i nie musi ono radośnie reagować już na pierwszej lekcji. Około 90 % dzieci już na trzecich zajęciach powinno jednak brać chętnie w nich udział i zaaklimatyzować się do nowego miejsca. Pamiętaj: nic na siłę, najważniejsza jest dobra zabawa i samopoczucie dziecka !!!
Masz kilka możliwości. Możesz samodzielnie wybrać się na basen, skorzystać z lekcji indywidualnych z instruktorem oraz zapisać się na zajęcia zorganizowane przez szkołę pływania dla niemowląt. Dla osób, które nie czują się na tyle pewnie, aby z maluszkiem w rękach poruszać się swobodnie w wodzie, bardzo dobrym rozwiązaniem jest druga i trzecia opcja. Wybierając instruktora sprawdź, czy posiada on uprawnienia do nauki pływania i jest przygotowany do prowadzenia zajęć z niemowlętami. Podczas pierwszych zajęć powinien poinformować Cię o sposobach bezpiecznego trzymania maluszka podczas poruszania się po terenie pływalni, zarówno w wodzie jak i na brzegu. Prowadząc zajęcia będzie udzielał wskazówek o stosowanych chwytach, służył pomocą i radą w momencie zachłyśnięcia się dziecka wodą, wprowadzał spokój i miłą atmosferę poprzez zabawy, gry, śpiewanie piosenek itp. Zwróć uwagę czy łatwo nawiązuje kontakt z Tobą i maluszkiem. Pamiętaj, że to instruktor, decyduje o wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń i nie możesz sam zanurzać dziecka ani robić z nim nic więcej niż na to pozwoli prowadzący zajęcia. Wiąże się to z bezpieczeństwem malca jak również z jego indywidualnymi predyspozycjami do nauki pływania. Jeśli zaufasz swojemu dziecku i instruktorowi, w naturalny sposób oraz w swoim czasie maluch zacznie wykonywać poszczególne ćwiczenia, a w konsekwencji nurkować i pływać. Cały proces nauki pływania powinien opierać się w tym czasie głównie o zabawę i stosowanie wielu kolorowych, atrakcyjnych dla dziecka akcesoriów, dostosowanych do wieku i potrzeb dziecka. Takie zajęcia są niesamowitą przygodą dla malucha, które ma kontakt z rówieśnikami i równocześnie zacieśnia więzi z rodzicem.
Grupy i przedziały wiekowe
W większości szkół nauki pływania, stosuje się podział na grupy, w zależności od wieku maluszka oraz momentu zapisania na zajęcia (grupy nowe lub kontynuacja nauki). Każda z nich jest na innym etapie nauki, co pozwala na dostosowanie poziomu trudności ćwiczeń do rozwoju psychomotorycznego dziecka, jak również umiejętności rodziców.
Oto kolejne etapy nauki pływania z przedziałami wiekowymi:
Etap I (od 3 miesięcy do 1 roku)
W tym okresie instruktor oswaja malucha ze środowiskiem wodnym oraz zapoznaje rodzica z podstawami, związanymi z bezpieczeństwem, sposobami trzymania i motywowania dziecka do zabawy. Pływa się przede wszystkim na plecach i brzuchu. Prowadzący zajęcia uczy skoków w pozycji siedzącej z brzegu pływalni i nurkowania. Dziecko wdrażane jest odruchu samo asekuracji na wypadek wpadnięcia do basenu, uczy się je odruchów odwracania się w kierunku brzegu oraz przemieszczania wzdłuż brzegu do drabinek.
Etap II (od 1 roku do 2 lat)
Jest to okres, w którym dzieci bardzo chętnie się bawią i żywo reagują na wszelkie kolorowe zabawki, piosenki. Jeśli kontynuują naukę pływania – nie boją się wody i chętnie podejmują nowe wyzwania. Maluchy na tym etapie wykonują skoki do wody z pozycji siedzącej jak i stojącej. Dzieci, które regularnie uczęszczały na zajęcia w poprzednim etapie, po skoku zanurzają głowę pod wodę. Chętnie pływają na brzuchu, ale wzbraniają się przed ułożeniem w pozycji na plecach. Kontynuuje się naukę odruchów samo asekuracji i przestrzegania zasad bezpieczeństwa na basenie (skoki do wody tylko na sygnał rodzica, przemieszczanie się w wodzie wzdłuż brzegu do drabinek, nauka samodzielnego wychodzenia na brzeg bez użycia drabinki).
Etap III (od 2 to 3 lat)
W tym wieku doskonali się poznane umiejętności, wplatając w zabawy coraz więcej ćwiczeń nauczających konkretnych ruchów pływackich. Zwraca się uwagę na prawidłową pracę nóg, powraca się do ułożenia dziecka na plecach, pojawia się duża ilość świadomych ćwiczeń oddechowych (m. in. namawia się dzieci, aby świadomie wstrzymywały oddech i chowały głowę pod wodę). Dzieci skaczą do wody i dopływają do brzegu, po czym samodzielnie wychodzą na płytę pływalni bez użycia drabinek. Wspaniałą zabawą jest dla nich korzystanie z mini zjeżdżalni.
Etap IV (od 3 do 4 lat)
To okres, gdy dzieci zaczynają pływać samodzielnie, bez dodatkowej pomocy, przyborów np. desek, pasów wypornościowych. Nurkują i wyławiają zatopione przedmioty z dna basenu. Zabawy są zastępowane bardziej ścisłymi i zadaniowymi formami nauki pływania. Na tym etapie istnieje możliwość zdania egzaminu na kartę pływacką dla najmłodszych „Już pływam”.
Na stronie www.plusk-swimming.pl można znaleźć wszelkie informacje o pływaniu niemowląt i małych dzieci oraz obejrzeć zdjęcia i krótkie filmy z takich zajęć.
Wykaz szkół z całej Polski zrzeszonych w POLSKIM STOWARZYSZENIU PŁYWANIA NIEMOWLĄT można znaleźć na stronie www.pspn.org
Kamil Janicki
Szkoła Pływania PLUSK