Nauka zegara
Dzieciństwo to czas ciągłej nauki: siadania, chodzenia, mówienia. Gdy nasza pociecha podrośnie przychodzi moment, gdy powinniśmy nauczyć ją rozpoznawać godziny i odczytywać czas z zegara. Jak ją tego nauczyć?
Oswajanie
Trudno jednoznacznie wskazać wiek, kiedy nasze dziecko powinno nauczyć się rozpoznawać godziny. Musimy dobrać ten czas do indywidualnych predyspozycji. Jak ze zdobywaniem każdej nowej umiejętności, tak i w przypadku tej, czas, w którym dzieci ją nabędą jest indywidualny. Jedno może w ciągu tygodnia to opanować, a innemu zajmie to rok.
Oswajanie poprzez zabawę z czasem możemy zacząć już, gdy dziecko ma trzy lata. Od początku mówimy mu, która jest godzina i pokazujemy to na zegarku. Gdy maluch ma trzy do sześciu lat możemy zaproponować mu pierwsze gry i zabawy uczące zegara.
Główny przedmiot
Podstawą nauki musi być rekwizyt – duży, z wyraźną tarczą i wskazówkami zegar. Bardzo możliwe, że nie znajdziesz go w domu, zapewne sama używasz komórki lub komputera w celu sprawdzenia godziny. Jeśli nie masz zegara możesz zakupić specjalne do tego celu przeznaczony – kolorowy i czytelny. Oczywiście może być także tradycyjny, byleby miał cyfry, a nie kropki na tarczy.
Podstawą liczenie
Momentem, w którym możemy zacząć właściwą naukę zegara, jest chwila, gdy nasza pociecha będzie już znać cyfry i będzie umieć liczyć przynajmniej do trzydziestu. Bez tego nie rozpozna godziny, nie będzie bowiem znała liczb i ich nie nazwie.
Zacznijmy od godzin
Nauka odczytywania zegara musi być stopniowa. Najpierw zaczynamy od pokazania dziecku zegarka i wytłumaczenia znaczenia wskazówek. Następnie uczymy go pełnych godzin. W ciągu dnia często sprawdzajmy jego opanowanie odczytywania prosząc o powiedzenie, która jest godzina. Także sami wspominajmy i podkreślajmy jaki mamy czas. By ułatwić zadanie możemy przyporządkowywać godziny do czynności, które wtedy wykonujemy. Jeśli widzimy, że pociecha rozumie już godziny i dobrze sobie z nimi radzi wprowadźmy pół godziny. Na początku trzymajmy się jednego nazewnictwa i sposobu odczytywania. Stopniowo wprowadzajmy kwadransy i na końcu minuty.
Gry i zabawy
Na rynku dostępne są różne programy i gry komputerowe, gry planszowe i specjalne zegary z ruchomymi wskazówkami. Przeznaczone dla dzieci powyżej sześciu lat pomogą nam w nauczeniu dziecka odczytywania godzin. Z powodzeniem możemy wykorzystywać je jako uzupełnienie nauki na zegarze i jako uatrakcyjnienie tego trudnego dla dziecka zadania.