Najpiękniejszy na świecie!
Będąc w ciąży, z zapałem czytałaś literaturę, dotyczącą noworodków i niemowląt. Zamieszczone tam zdjęcia ślicznych bobasków inspirowały Cię do refleksji nad tym, jak będzie wyglądał Twój maluszek, gdy tylko się urodzi.
Przyglądając się swojemu nowo narodzonemu dziecku, możesz się czuć troszeczkę zawiedziona. Noworodki bowiem rzadko przypominają uśmiechnięte i piękne maluchy z kolorowych reklam. Dobra informacja: za kilka tygodni Twój maluszek na pewno wypięknieje. Jego obecny wygląd to sprawka trudnej drogi, jaką przebył po porodzie (zwłaszcza naturalnym), niedojrzałości malutkiego organizmu oraz hormonów, które maluszek otrzymuje od Ciebie na jakiś czas „w spadku”.
Główka
Może się znacznie różnić od pięknej, okrągłej główki starszego niemowlęcia. Spokojnie. Jej wygląd zmieni się po około 2 tygodniach. Obecny, spiczasty kształt główki jest efektem nacisku, wywieranego na kości czaszki podczas porodu. Główka Twojego dziecka posiada dwa ciemiączka: przednie oraz tylne.
Oczy
Tuż po narodzinach są przeważnie niebieskie. Dopiero między trzecim a szóstym miesiącem (a zdarza się że później), oczy przybierają właściwy kolor. Niepokoi Cię, że sprawiają wrażenie zezowatych? Zupełnie niepotrzebnie. Mięśnie odpowiedzialne za utrzymywanie gałek ocznych są na razie słabe i trudno im skoordynować ruch maleńkich oczek. Maksymalnie za pół roku problem powinien zniknąć.
Często noworodek ma spuchnięte powieki i zaczerwienione spojówki. To wynik parcia przy porodzie. Lepka, żółta wydzielina sklejająca powieki powinna (przy odpowiedniej pielęgnacji oczek solą fizjologiczną) zniknąć po kilku dniach.
Piersi
Może Cię to zaskoczy, ale w pierwszych dniach po porodzie, piersi Twojego maluszka (bez względu na płeć) mogą być obrzmiałe. Czasem może z nich nawet wyciekać niewielka ilość pokarmu. Jest to efekt hormonów, które z Twojego organizmu przedostały się do krwiobiegu malca. Jest to zjawisko całkowicie normalne i częste. Ważna rada: nie próbuj wyciskać mleka z piersi noworodka! W przeciągu tygodnia obrzęk powinien sam zniknąć.
Rączki i nóżki
Jeśli układ krwionośny Twojego maluszka nie jest jeszcze w pełni dojrzały, dłonie i stopy mogą mieć zabarwienie niebiesko-szare. To normalne, problem powinien zniknąć za kilka tygodni.
Często skóra na nóżkach i rączkach jest bardzo pomarszczona (zwłaszcza u dzieci, które urodziły się po terminie). Po kilku dniach zwykle nie ma po niej śladu.
Skóra
Tuz po porodzie może być pomarszczona i czerwona. Dodatkowo, małe ciałko może być dziwnie owłosione. Delikatny meszek zwykle jest gęściejszy na plecach, ramionach i policzkach. Włoski prawdopodobnie znikną po upływie kilku tygodni. Niektóre dzieci rodzą się z widocznymi na skórze znamionami. Występują pojedynczo i znikają zazwyczaj w pierwszych latach życia.
Genitalia
Niezależnie czy urodziłaś synka czy córeczkę, genitalia Twojego maluszka mogą być opuchnięte. Z pochwy dziewczynki może wydostawać się wydzielina. Wszystko to za sprawą Twoich hormonów płciowych, które przedostały się do organizmu maluszka. Nie ma się czym martwić – objawy znikają w pierwszych dniach po porodzie.