Na urlopie w ciąży
Marzysz o wakacjach, chciałabyś gdzieś wyjechać i odpocząć, ale nie wiesz czy nie zaszkodzi to oczekiwanemu dziecku? Nie jesteś pewna czy ufać obiegowym opiniom o tym co wolno, a czego nie wolno robić w ciąży? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania najczęściej trapiące kobiety w okresie wakacyjnym.
Jaki środek transportu jest najodpowiedniejszy dla kobiet w ciąży?
Jeśli chodzi o szybkość podróżowania, zdecydowanie najmniej męczący jest lot samolotem. Ale wydaje się być także najbardziej niebezpieczny dla płodu ze względu na szybkie zmiany ciśnienia. W pierwszych trzech miesiącach płód jest najbardziej wrażliwy na zmiany warunków zewnętrznych, a więc szczególnie narażony na poronienie. Natomiast podróż samolotem w ostatnich trzech miesiącach ciąży to ryzyko przedwczesnego porodu.
Podróż samochodem najlepiej odbywać wczesnym rankiem lub wieczorem, unikając południowych upałów. Należy robić przerwy na odpoczynek przynajmniej co dwie godziny i najlepiej aby to nie ciężarna kobieta była kierowcą. Najodpowiedniejszym środkiem transportu wydaje się być pociąg. Podczas jazdy można swobodnie zmieniać pozycję, spacerować, czy skorzystać z wagonu restauracyjnego, a wybierając się w dłuższą trasę wykupić specjalne miejsce sypialne, które zapewni największy komfort podróżowania.
Czy można wygrzewać na słońcu powiększający się brzuszek?
Unikaj leżenia na słońcu, ponieważ wysoka temperatura może spowodować przegrzanie organizmu i skurcze macicy, które mogą prowadzić do poronienia. Skóra kobiet w ciąży, w związku z wysokim poziomem hormonów, jest bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Dlatego pamiętaj o używaniu kremów z filtrem ochronnym. Staraj się także więcej spacerować, niż leżeć bezczynnie, wybierając przy tym miejsca zacienione, osłonięte parasolami, czy w bliskiej odległości od morza.
Czy pływanie w ciąży może grozić poronieniem?
Absolutnie nie. Pływanie relaksuje i działa dobroczynnie na macicę. Pamiętaj jednak aby wybierać odpowiednie miejsca. Unikaj niepewnych pod względem czystości jezior czy basenów. Kąpiele w brudnych zbiornikach stwarzają zagrożenie zarażenia szkodliwymi bakteriami i grzybami. Najbardziej wskazana jest kąpiel w wodzie morskiej.
Czy ciężarna kobieta może wybrać się na wycieczkę w góry?
Szybka zmiana ciśnienia (np. podczas wyjazdu kolejką górską na szczyt) może być niebezpieczna. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby wybrać się w góry trasami łatwych szlaków, o niezbyt dużej różnicy wzniesień. Najlepiej wybrać tereny podgórskie o łagodnym klimacie.
Czy powinno się zrezygnować z wakacyjnych sportów?
Sporty wakacyjne, takie jak jazda na rowerze czy pływanie żaglówką nie są zabronione. Należy jednak pamiętać, aby wybierać łagodne trasy rowerowe o gładkiej i równej nawierzchni, co zapobiegnie nadmiernym wstrząsom. Pływanie żaglówką będzie prawdziwą przyjemnością, pod warunkiem, że będziemy mieć na niej do dyspozycji kabinkę, w której osłonimy się przed słońcem, odpoczniemy i rozprostujemy nogi, gdyż przy dłuższym unieruchomieniu macica może uciskać naczynia żylne.