Muzyka dla niemowlaka
Słuch dziecka rozwija się już od 16 tygodnia ciąży. Im więcej dźwięków w tym czasie pozna, tym będzie bardziej muzykalne i szybciej się rozwinie. Odpowiednio dobrana muzyka pozytywnie oddziałuje na dziecko już w łonie matki. Dziecko od dwudziestego szóstego tygodnia słyszy rytm i melodię.
Muzyka towarzyszy nam przez całe nasze życie. Słyszymy ją jadąc rano do pracy, stojąc w kolejce w sklepie, kojarzy się nam ona z ważnymi wydarzeniami w naszym życiu, takimi jak pierwsze miłości. Muzyka poprawia nam humor, skłania do refleksji, wyzwala w nas energię, stymuluje do pracy. Zadbajmy więc, aby nasze dziecko od chwili poczęcia obcowało z nią i rozwijało dzięki niej swoje umiejętności i kreatywność. Wiele lat temu spróbowano wykorzystać jej pozytywne oddziaływanie i tak powstała dyscyplina zwana muzykoterapią. W wielu ośrodkach medycznych na świecie stosuje się dziś muzykę, która wspomaga procesy lecznicze ułatwiając pacjentom drogę do zdrowia. Na tym jednak nie poprzestano i wkrótce badacze spróbowali wykorzystać muzykę również do stymulowania rozwoju ludzi zdrowych. Druga połowa zeszłego stulecia przyniosła liczne eksperymenty badające wpływ muzyki na pracę ludzkiego mózgu, wzrost inteligencji i predyspozycji w wielu dziedzinach. Tak wyszczególniono cechy muzyki, która pomaga nam w osiąganiu przeróżnych celów i tak też powstał znany dziś już w całym świecie termin „Efekt Mozarta”, który wskazuje na to, że regularne ćwiczenia i zabawy z muzyką powodują aktywizację wielu obszarów mózgu oraz zmiany w jego obrębie jak np. więcej połączeń synaptycznych pomiędzy dwoma półkulami: tą logiczną, ścisłą, a tą intuicyjną, odpowiedzialną za wyobraźnię. Zabawy z muzyką rozpoczęte w bardzo młodym wieku przynoszą najlepsze rezultaty, gdyż to w pierwszych siedmiu latach życia człowieka kształtują się nasze możliwości w zakresie różnych rodzajów inteligencji. Jest to niepowtarzalny okres, kiedy zostają określone nasze możliwości na całe życie.
Reasumując muzyka może wpływać na rozwój dziecka w dwojaki sposób:
– pośrednio – tworząc odpowiedni klimat, budując dobry nastrój, likwidując lęki i niepokoje, usuwając niepożądane czynniki zdrowotne (uśmierzając ból), wspomagając regenerację sił, powodując wzrost motywacji
– bezpośrednio – aktywizując mózg do rozwoju, poprawiając koncentrację oraz procesy zapamiętywania i przypominania sobie, uwrażliwiając na różne bodźce dochodzące ze świata zewnętrznego.
Dzieci mogą słuchać odpowiedniej muzyki podczas zabawy. Najmłodsze chętnie zasypiają przy kołysankach. Bada się także wpływ muzyki podczas snu, a dotychczasowe wyniki zachęcają także do takiej formy stymulowania naszego mózgu i układu nerwowego. Muzyka ma silny wpływ na wychowanie społeczno-moralne i zdrowotne dzieci. Podstawowy czynnik wpływu, to oddziaływanie na życie temperamentalne dziecka, czyli na podłoże wszelkich emocji i zdolności. Okazuje się bowiem, że przejawy temperamentu, do jakich zaliczamy przede wszystkim tempo przebiegu życia psychicznego, stopień reakcji zmysłowych na bodźce oraz ukierunkowanie stanów psychicznych dziecka, znajdują niejako pole satysfakcji w kontaktach z muzyką. Jest ona w stanie pochłonąć każdy ładunek energii dziecka i optymalnie wykorzystać potrzebę jego wyżycia się, potrzebę aktywności. Dążenia dziecka stymulowane temperamentem realizują się w działalności estetycznej, która sublimuje popędy, łagodzi atawizmy, właściwie ukierunkowuje pierwotne siły organizmu dziecka, motywuje do działań sensownych i wartościowych. Nie wiesz, jaką muzykę zaproponować swojemu bobasowi? Raimond Lap, kompozytor Lovely Baby, wydanej w Polsce pod tytułem Muzyka bobasa, stworzył muzykę, która uczy. Kompozytor kilkanaście lat obserwował i badał reakcje niemowląt na muzykę i dźwięk. Żadne inne nagranie nie zostało poddane tak wielu testom i próbom jak ta entuzjastycznie przyjęta na całym świecie seria. W swoich kompozycjach Raimond Lap połączył odgłosy natury, gaworzenie i śmiech niemowlęcia z różnorodnymi stylami muzycznymi, melodiami, rytmami i harmoniami. Dziecko słuchające tej muzyki jest spokojne i wesołe, znacznie szybciej uspokaja się i łatwiej zasypia.