Mleko początkowe
Mleko płynące z Twoich piersi jest najlepszym pokarmem dla Twojego maleńkiego szkraba. W sytuacji gdy nie możesz (bądź nie chcesz) karmić naturalnie, musisz dostarczyć maleństwu wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Dlatego ważny jest wybór jak najlepszej mieszanki.
Niemowlęta karmione sztucznie, do 4 miesiąca życia powinny otrzymywać tzw. mleko początkowe. Jest to mieszanka mleczna modyfikowana, przeznaczona dla najmłodszych dzieci. Wybór najlepszej gwarantuje prawidłowy rozwój maluszka.
Ważne składniki
Niemowlęta, które nie są karmione piersią lub są karmione w ten sposób tylko częściowo, potrzebują specjalnego pokarmu, który jest jak najbardziej zbliżony do wzorca mleka mamy. Mleko krowie nie nadaje się do spożycia przez malutkie dzieci – zawiera za dużo białka, chloru, potasu i sodu i za mało nienasyconych kwasów tłuszczowych, potrzebnych do rozwoju ośrodka nerwowego malucha. Dlatego mleko krowie musi być poddane obróbce tak, aby jak najlepiej służyło malcowi. Obniża się w nim ilość białka oraz ilość jonów obciążających maleńkie nerki. Mleko początkowe wzbogaca się o nienasycone kwasy tłuszczowe, zawartość laktozy i inne, niezbędne do prawidłowego rozwoju substancje, zawarte w mleku mamy, a występujące w niedoborze w mleku krowim (np. żelazo, witaminy, jod, tauryna).
Prebiotyki
Zdarza się, że dzieci karmione butelką cierpią z powodu kolek. Aby temu zapobiec, na rynek wprowadzono mieszanki zawierające prebiotyki – substancje pozwalające utrzymać właściwą florę bakteryjną w jelitach maluszka. Prebiotyki pomagają w rozwoju pożytecznych bakterii i wspierają naturalne mechanizmy obronne organizmu (np. poprzez ograniczenie liczebności drobnoustrojów chorobotwórczych w jelitach). W mleku matki występują w odpowiedniej ilości, mleko modyfikowane powinno być uzupełnione o te cenne substancje.
Alergik pod ochroną
Wypuszczając na rynek coraz to nowsze mieszanki, producenci pomyśleli również o malutkich alergikach. Dla nich dostępne jest mleko modyfikowane, zawierające białko o obniżonych właściwościach alergizujących. Jeśli Twój maluszek ma skłonności do uczuleń, szukaj mieszanek ze znaczkiem HA lub napisem „hipoalergiczne”.
Jak dużo?
Wybór mieszanki, częstotliwość i wielkość posiłków powinnaś ustalić z pediatrą. Zazwyczaj dzieci do 4 miesiąca życia otrzymują 6 posiłków po 70-130 ml mleka. Ważne, aby mieszankę przygotować ściśle według zaleceń producenta. Miarki nie ubijaj, patrz aby nie była też kopiasta. Mleko musi mieć odpowiednie proporcje: za rzadkie nie zapewni dziecku odpowiedniej ilości składników mineralnych i witamin, za gęste z kolei będzie ciężkie do strawienia dla małego brzuszka, może wywołać też kolki, biegunkę a nadmiarem protein może przeciążyć nerki.