Mleko następne
Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym a Twój maluch skończył 6 miesięcy, pora na zmianę mieszanki. Teraz Twoja pociecha potrzebuje mleka o nieco innym składzie.
Najnowsze zalecenia specjalistów mówią, iż karmione sztucznie, półroczne dziecko, powinno otrzymywać mleko tzw. następne, oznaczone numerem 2. Mleko początkowe (oznaczone cyfrą 1) można wprawdzie podawać dziecku przez 12 miesięcy, lecz gdy szkrab skończy pół roku, lepiej zmienić je na następne.
Cenne składniki
Mleko następne, podobnie jak początkowe, zwykle jest opracowywane na bazie mleka krowiego, poddanego modyfikacji. Zawiera odpowiednią do wieku dziecka ilość białka i tłuszczów. Wzbogacone jest o mikroelementy, witaminy i składniki mineralne (np. wit. C, B-karoten czy selen). Mieszanka mleka następnego zawiera dużą ilość żelaza. Jest to bardzo ważne, gdyż w okolicach 5-6 miesiąca życia, maluch wyczerpuje zapasy żelaza, zgromadzone jeszcze w brzuchu mamy. A pierwiastek ten służy produkcji hemoglobiny, transportującej tlen po całym organizmie. Większość mieszanek jest wzbogacona również o cenne kwasy omega-3, które stymulują rozwój układu nerwowego dziecka. Znaczna część mieszanek zawiera probiotyki lub prebiotyki. Wpływają one korzystnie na układ trawienny (np. zmniejszają zaparcia) i odpornościowy. Takie mieszanki zalecane są zwykle dzieciom, poddanym kuracji antybiotykowej.
Które najlepsze?
Jeśli maluszek pił ze smakiem wybrane mleko początkowe i ładnie przybierał na wadze, nie ma potrzeby zmieniać mu rodzaju mieszanki. Kup mleko następne tego samego producenta, oznaczone cyfrą 2. Na rynku jest wiele rodzajów mleka następnego. Decyzję o tym, które wybrać, najlepiej podjąć jednak wspólnie z pediatrą.
Sposoby na łakomczuszka
Kiedy maluszek rośnie, rzeczą naturalną jest, że zwiększa się również jego apetyt. To, ile zjada maluszek, jest sprawą indywidualną. Jeśli jednak Twój szkrab jest prawdziwym głodomorem, do mleka następnego możesz podawać kaszkę ryżową lub kukurydzianą – posiłek będzie bardziej sycący. Jeśli maluch budzi się w nocy głodny, przed snem podaj mu mleko z dodatkiem kleiku (ryżowego lub gryczanego) – taka mieszanka jest bardziej obfita. Pamiętaj, że oprócz mieszanki, w diecie dziecka powinny się znaleźć również soki, zupki jarzynowe. Wprowadzanie kolejnych pokarmów omów szczegółowo z pediatrą.