Mięśniaki a ciąża
Przyczyny ich powstawania nie są dokładnie znane. Te łagodne guzy narządu rodnego kobiety początkowo nie dają o sobie znać. Gdy urosną, mogą wywoływać dolegliwości. Warto je wyleczyć jeszcze w okresie planowania potomstwa. A co w czasie ciąży? Czy są niebezpieczne dla mamy i maluszka?
Mięśniaki to schorzenie na które cierpi co piąta kobieta po 35 roku życia. Zbudowane są z mięśni gładkich. Komórki mięśniowe, z których zbudowana jest macica namnażają się nadmiernie w macicy, tworząc guzy – mięśniaki. Zazwyczaj występują one w grupach od kilku do kilkunastu sztuk i mają około 10-12 cm wielkości (choć zdarzają się również prawdziwe giganty o wielkości nawet piłki!). Mogą rosnąć na zewnątrz, w ścianie lub od środka macicy.
Przyczyny
Nie do końca są znane przyczyny powstawania mięśniaków. Uważa się, że za ich tworzenie odpowiadają zaburzenia hormonalne kobiety. Niektórzy specjaliści twierdzą, iż przyczyn powstawania mięśniaków należy szukać w nieprawidłowym rozwoju narządów rozrodczych jeszcze w okresie płodowym. Lekarze obserwują również skłonności do dziedziczenia guzków. Statystycznie częściej pojawiają się u kobiet które nigdy nie rodziły.
Objawy
Kiedy mięśniaki zaczynają powstawać lub są stosunkowo małe, nie dają o sobie znać. W takiej sytuacji lekarz nie zawsze podejmuje decyzję o leczeniu, gdyż guzki same w sobie nie są niebezpieczne (w niektórych przypadkach ginekolog może jednak zadecydować o leczeniu farmakologicznym). Specjalista zleca częste kontrole, podczas których bada czy mięśniaki się nie powiększyły. Jeśli się powiększają systematycznie i powoli, nie ma większych powodów do obaw, gdyż jedynie w 0,2-0,5% złośliwieją. Te, które rosną szybko trzeba bacznie obserwować ponieważ mogą wywołać spory dyskomfort w Twoim życiu. W zależności od tego gdzie mięśniaki są umiejscowione, mogę powodować:
-ból narządów sąsiadujących z macicą (np. podbrzusze, pęcherz, odbytnica)
-zaleganie lub nietrzymanie moczu
-bolesne, długie i obfite krwawienie miesiączkowe (we krwi pojawiają się skrzepy)
-niepłodność – gdy umiejscowią się pod śluzówką macicy mogą utrudniać zagnieżdżenie się zapłodnionego jaja. Umiejscowienie w okolicy ujść jajowodów może powodować ich niedrożność
-upławy
– bolesność w czasie współżycia płciowego
Jeśli masz duże mięśniaki lekarz prawdopodobnie zdecyduje o przeprowadzeniu operacji brzusznej lub usunięciu guzów metoda laparoskopii.
Mięśniaki w ciąży
Zanim podejmiesz decyzję o dziecku idź do ginekologa i zrób wszystkie potrzebne badania, między innymi badanie ultrasonograficzne. Za pomocą głowicy aparatu USG, wprowadzonej do Twojej pochwy, lekarz oglądnie szczegółowo szyjkę macicy, wnętrze jamy macicy oraz jajniki. Jeśli mięśniaki są niewielkie a planujesz ciążę, warto podjąć próbę leczenia farmakologicznego. Mięśniaki w ciąży poprzez upośledzenie ukrwienia błony śluzowej macicy w okolicy tworzącego się łożyska, mogą powodować nawracające krwawienia, niekiedy bardzo obfite. W skrajnych wypadkach mogą wywołać poronienie lub poród przedwczesny. Jeśli oczekujesz dziecka a wykryto u Ciebie schorzenie, powinnaś być otoczona szczególną opieką lekarską. W czasie ciąży mięśniaki rośną wraz z rozwijającym się maluszkiem. Jeśli są tak usytuowane że nie stanową przeszkody – możesz rodzić siłami natury. Możesz je usunąć dopiero po porodzie, ale nie wcześniej niż pół roku od rozwiązania. Trzeba się ich koniecznie pozbyć przed kolejną ciążą.