Miesiączka po porodzie
Zanim wrócisz do formy po porodzie może minąć kilka tygodni a nawet miesięcy. Czy każde krwawienie po porodzie to miesiączka i czy miesiączka po porodzie wygląda tak samo jak przed porodem?
Dlaczego po porodzie nie mam miesiączki
Zatrzymanie miesiączki to efekt działania prolaktyny, która jest hormonem stymulującym produkcję pokarmu. Podczas karmienia piersią poziom prolaktyny wzrasta i blokuje wydzielanie innego hormonu – FSH, który jest hormonem tropowym o budowie peptydowej, wydzielanym przez przedni płat przysadki mózgowej i budzi on dojrzewanie pęcherzyków Graafa i produkcję estrogenów. Wydzielana podczas karmienia piersią prolaktyna powoduje hamowanie dojrzewania komórki jajowej oraz owulacji, a tym samym opóźnia pojawienie się miesiączki. U kobiet karmiących piersią powrót krwawień miesiączkowych następuje więc znacznie później aniżeli u kobiet karmiących swoje dziecko pokarmem sztucznym. Kobiety karmiące piersią mogą spodziewać się pierwszego krwawienia miesiączkowego po zakończeniu karmienia lub też w przypadku, gdy karmienie nie jest już tak częste.
Termin powrotu miesiączki
U kobiet, które nie karmią piersią, pierwsza miesiączka pojawia się zazwyczaj 6 do 8 tygodni po porodzie. U kobiet regularnie karmiących pierwsza miesiączka może się pojawić dopiero po zakończeniu karmienia, a więc nawet kilkanaście miesięcy po porodzie. Czas ten jest jednak bardzo zróżnicowany – równie dobrze pierwsza miesiączka może pojawić się wcześniej, jeszcze przed zakończeniem karmienia. Im później pojawia się pierwsza miesiączka tym późniejsze miesiączkowania są bardziej regularne. Mogą jednak pojawiać się pewne rozbieżności w czasie jak i intensywności krwawienia i jest to sprawa indywidualna. Pojawienie się miesiączki nie ma wpływu na ilość lub rodzaj wytwarzanego pokarmu. Na czas pojawienia się pierwszej miesiączki nie ma wpływu sposób ukończenia ciąży.
Jak wygląda pierwsza miesiączka po porodzie
Pierwsze miesiączki po porodzie mogą być bardziej obfite. Pierwsze cykle mogą być nieregularne, bezowulacyjne, krwawienia mogą trwać dłużej lub krócej, prawdopodobnie zaobserwujesz też zmiany w ich obfitości. Kobiety po porodzie zwykle nie narzekają już na bardzo silne bóle menstruacyjne.
Każde krwawienie po porodzie to miesiączka?
Nie. Około 6-8 tygodni po porodzie może pojawić się jednorazowe krwawienie, ale właściwa miesiączka przyjdzie dopiero kilka tygodni lub miesięcy później (w zależności od sposobu karmienia dziecka). Po porodzie występuje krwawienie trwające do 6 tygodni, związane z obkurczaniem i oczyszczaniem macicy. Nie jest to oczywiście krwawienie miesiączkowe.
Czy karmienie piersią chroni przed ciążą?
Nie wiadomo. Brak okresu nie świadczy o tym, że nie masz owulacji. Sam fakt karmienia piersią nie jest wystarczającym środkiem antykoncepcyjnym, ponieważ wiele zależy od częstotliwości i intensywności karmień. Mechanizmy, w jaki sposób karmienie piersią wpływa hamująco na wystąpienie pierwszego po porodzie jajeczkowania, nie zostały jeszcze dobrze poznane. Z całą pewnością istotne dla tego hamującego działania jest ssanie brodawki sutkowej i przekazywanie bodźców czuciowych ssania do podwzgórza. Zależny od bodźców ssania poziom prolaktyny w surowicy krwi jest czułym wskaźnikiem powrotu miesiączkowania i jajeczkowania.
Kiedy iść do lekarza
Obfite, nagłe krwawienie z dróg rodnych szczególnie, gdy jest ono połączone z innymi objawami jak np. ogólne osłabienie organizmu, gorączka, ból brzucha i inne, i wystąpiło w pierwszym miesiącu po porodzie, najprawdopodobniej nie jest krwawieniem miesiączkowym. Wówczas należy skontaktować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę nagłego krwawienia.